Wartościowe książki dla dzieci

0

Prezentujemy dwie wyjątkowe książki od Wydawnictwa Zakamarki. Pierwsza
z nich „Inny niż wszyscy” skłania czytelnika do refleksji na temat odmienności. Drugi tytuł „Chłopiec, dziewczynka i mur” to nowość opowiadająca o ogromnej miłości brata i siostry.

„Inny niż wszyscy”
tekst: Per Nilsson
ilustracje: Pija Lindenbaum
tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska
Zakamarki 2017

Jak poznać, że ktoś jest normalny? I co to właściwie oznacza? W którym momencie zaczyna się inność i czy różni się czymś od wyjątkowości?

Te filozoficzne rozważania są wiodącym tematem książki „Inny niż wszyscy”. Główny bohater Dawid uczęszcza, jak sam mówi, do zwyczajnej klasy. Pewnego dnia wychowawczyni oznajmia uczniom, że jeden z kolegów ma zespół Aspergera. Dzieci mają wiele wątpliwości i obaw związanych z niepełnosprawnością kolegi. Zastanawiają się, czy jest to choroba i czy mogą się od niego zarazić. Główny bohater zauważa, że różni się także od innych uczniów. Czy sprawia to, że jest nienormalny?

Narratorem historii jest młody chłopiec, jego język jest bardzo prosty, dzięki czemu czytelnik może się z nim łatwo utożsamiać. Dawid stawia sobie, a zarazem odbiorcy głębokie i niełatwe pytania, skłaniające do refleksji i dalszych rozmów.

„Inny niż wszyscy” to propozycja wartościowa i pouczająca.

„Chłopiec, dziewczynka i mur”
tekst: Ulf Stark
ilustracje: Anna Höglun
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Zakamarki 2019

„Chłopiec, dziewczynka i mur” to przepiękna, głęboka opowieść o miłości, tęsknocie, marzeniach i odwadze do ich spełniania.

Sulafa ma chore nogi, chodzenie sprawia jej trudność. Mieszka razem z bratem Adhamem oraz rodzicami. Ich dom odgrodzony jest od świata wysokim murem. Kiedyś mieszkali po drugiej stronie ogrodzenia. Dzieci dobrze pamiętają te czasy. Po drugiej stronie pozostał nie tylko stary dom, ale także śmiech i pomarańcze w ogrodzie. Sulafa marzy o owocach
z drzewa, które rosły przy domu rodzinnym. Brat postanawia zrobić wszystko, aby zdobyć upragnione pomarańcze.

„Chłopiec, dziewczynka i mur” to pełna emocji, poruszająca opowieść, którą warto poznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here