„Dwadzieścia jeden uderzeń serca” Donal Ryan

0

„Dwadzieścia jeden uderzeń serca” to powieść obsypana wieloma nagrodami. Zdobyła Nagrodę Literacką Unii Europejskiej oraz Irish Book Awards dla Książki Roku. Została także uznana za najlepszy debiut według Guardiana.

Donal Ryan przedstawia obraz społeczeństwa irlandzkiego stojący u progu kryzysu ekonomicznego. Akcja książki rozgrywa się w niewielkiej miejscowości, w której większość mieszkańców zna się przynajmniej z widzenia. Karty rozdaje tu firma budowlana. To ona zatrudnia większość lokalnych mieszkańców, decyduje o ich poczuciu stabilizacji i sytuacji finansowej. Gdy upada, społeczeństwo pogrąża się w chaosie.

Ciąg zdarzeń nakreślony został przez 21 bohaterów przedstawiających w kolejnych rozdziałach sytuację, w jakiej się znaleźli. Historie wzajemnie się przenikają i łączą, tworząc spójną całość. Narratorzy są bardzo zróżnicowani. Dzieli ich wiek, płeć i status materialny. Ryan potrafił doskonale nadać styl i charakter każdemu z nich. Wszystkimi targają silne emocje, wśród których najczęściej pojawia się złość i żal. Z historii wyłaniają się dwa wątki kryminalne. Nie odgrywają tu one jednak pierwszych skrzypiec. Autor skupił się bowiem na przedstawieniu obrazu społeczeństwa, które powoli rozpada się jak domek z kart. Ryan pokazuje, jak jedno wydarzenie pociąga za sobą lawinę kolejnych. Uświadamia, że trudna sytuacja bohaterów to nie tylko przypadek, ale konsekwencja wykorzystywania słabszych przez silniejszych. Nie bez znaczenia jest także bagaż doświadczeń i umiejętności wyniesionych z domu rodzinnego.

„Dwadzieścia jeden uderzeń serca” to sprawnie napisana, wciągająca lektura, która zmusza do niejednej refleksji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here