Niebanalne serie dla dzieci

0

Wydawnictwo Literatura posiada w swoim asortymencie wiele oryginalnych i wartościowych serii skierowanych do dzieci. Dwie z nich szczególnie zwróciły moją uwagę.

O książkach dwujęzycznych nie miałam jeszcze okazji pisać. Tym chętniej poznałam cykl Wersja polsko-angielska. Seria ta skierowana jest do czytelników, którzy potrafią już co nieco posługiwać się językiem angielskim. Cykl składa się z 5 tytułów. Każdy z nich zawiera dwa opowiadania, które zostały napisane w języku polskim oraz angielskim. Historie podzielono na akapity. Dzięki temu zabiegowi młody czytelnik nie pogubi się w tekście. Całość jest czytelna i przejrzysta.

„Sposób na Adama – How to Get Adam” to książka autorstwa Pawła Beręsewicza. Tytułowy bohater nie lubi książek i żurku. Uważa, że czytanie to zajęcie dla dziewczyn. Pewnego razu trafia do czytelni. Czy pani bibliotekarce uda się przekonać go do lektury? Druga historia opowiada o wyprawie Adama i jego taty w góry. Gdy chłopiec dociera w końcu do schroniska, jest wykończony i głodny. Marzy o gorącym posiłku. A tam czeka na niego… żurek. Jak skończy się ta wesoła historia? Zachęcam do lektury.

Autorem „Magii w kolorze lilaróż – Magic in Lilac” jest Grzegorz Kasdepke. Bohaterem obu opowiadań jest znany nam już Adam. Jest to chłopiec niezwykle pomysłowy, z którym nie można się nudzić. W tomie tym poznacie koleżankę Adama, która potrafi rzucać czary. Przeczytacie także, jaki pomysł wpadł bohaterowi do głowy, gdy tęsknił za kolegą.

Historie przedstawione w obu książkach są proste, a zarazem ciekawe i dowcipne. Z pewnością zachęcą do nauki angielskiego niejedno dziecko.
Ilustracje do obu tytułów stworzyła Magdalena Kozieł-Nowak.

Wojna jest tematem, który rzadko pojawia się w książkach dla dzieci. Niełatwo ująć go w ramy adekwatne dla młodego odbiorcy. Joanna Papuzińska postanowiła jednak podzielić się z czytelnikami  swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, które przeżyła w czasie wojny. Autorka miała wówczas pięć lat. W książce „Asiunia” opowiada o tym, jak z domu rodzinnego trafiła pod opiekę obcych ludzi. Papuzińska mówi o swoich losach w sposób niezwykle wzruszający i przejmujący. Treść książki oraz język, jakim została napisana, dostosowano do wieku odbiorców.

Zachęcam, aby „Asiunię” czytać wspólnie z dzieckiem.  Można wtedy odpowiedzieć na ewentualne wątpliwości czy pytania młodego czytelnika. Nie jest to propozycja dla każdego. Książka ta jest jednak wybitna i bardzo wartościowa. Warto polecić ją wszystkim tym, którzy nie boją się rozmawiać z dziećmi na trudne tematy.

Ilustracje do tego tytułu wyszły spod ręki Macieja Szymanowicza. Rysunki są charakterystyczne dla tego artysty, doskonale odzwierciedlają fabułę oraz klimat książki.

Tytuł ten jest częścią serii Wojny dorosłych – historie dzieci. Cykl ten niezwykle mnie zaintrygował. Przybliżę go wam w kolejnych postach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here