Wartościowe propozycje książkowe dla dzieci

0

Jeśli szukacie ciekawej książki dla dziecka, która sprawdzi się nie tylko w czasie wakacji, to z pewnością znajdziecie ją wśród propozycji Wydawnictwa Zakamarki.

„Jak tata pokazał mi wszechświat”
tekst: Ulf Stark
ilustracje:
Eva Eriksson
tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Pewnego dnia tata zabiera swojego syna, aby pokazać mu coś wyjątkowego – wszechświat. Chłopiec nie wie czym ten wszechświat jest, ani jak daleko od domu się znajduje. Na wszelki wypadek zakłada jednak dodatkową parę skarpetek, a tata w pobliskim sklepie kupuje niezbędny prowiant. Miejsce wyprawy okazuje się dość daleko i chłopiec zaczyna być zmęczony. Gdy dociera na łąkę, kwiaty, ślimak czy źdźbło trawy choć zwyczajne, wydają się wyjątkowe i niepowtarzalne. A to wszystko zasługa obecności taty. Dorosły pokazuje synowi na niebie różne konstelacje i gwiazdozbiory. Chłopiec nie wszystko rozumie, trudno mu jednak się do tego przyznać. Historia ma zabawne zakończenie. Jakie? Dowiecie się czytając „Jak tata pokazał mi wszechświat”.

To książka wyjątkowa, ciepła i humorystyczna. Z jednej strony mówi o rzeczach ważnych i podniosłych, by za chwilę dotknąć spraw bardzo przyziemnych. Propozycja ta przypomina, jak ważny jest czas, który spędzamy wspólnie z dzieckiem. Pokazuje także, że dzięki odrobinie wyobraźni, możemy przeobrazić zwykły spacer w niezapomnianą przygodę.

„Pomelo rośnie”
tekst: Ramona Bădescu
ilustracje:
Benjamin Chaud
tłumaczenie: Katarzyna Skalska

„Pomelo rośnie” to kolejna część przygód małego słonia z bardzo długą trąbą, którą stworzyła Ramona Bădescu. Tym razem tytułowy bohater zauważa, że urósł i zaczyna dorastać. Bardzo się z tego powodu cieszy i ma ochotę dokonać czegoś wyjątkowego. Po chwili przychodzą do niego liczne wątpliwości. W jaki sposób zmieni się jego ciało? Czy będzie mądrzejszy? Czy się zestarzeje? Bohater zastanawia się, jak to jest być dorosłym i jak będzie wtedy wyglądało jego życie. Pomelo odkrywa, że aby dorastać musi pokonywać swoje lęki, być gotowym na zmianę, a czasami umieć powiedzieć „do widzenia”.

W propozycji tej autorka zawarła rozważania na temat tego, czym jest dorastanie i jakie zmiany zachodzą wtedy w człowieku.

„Pomelo rośnie” to książka, która zachwyciła mnie od pierwszego spojrzenia. Ilustracje są zabawne i urocze, a poruszony temat, mimo iż ważny i trudny, został ujęty w prosty i przystępny sposób. To wartościowa propozycja, która spodoba się z pewnością dzieciom w różnym wieku.

„Ilustrowany inwentarz ptaków”
tekst: Virginie Aladjidi
ilustracje:
Emmanuelle Tchoukriel
tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon

Virginie Aladjidi i Emmanuelle Tchoukriel to wspaniały duet, który stworzył kolejną, wyjątkową i zachwycającą książkę. Tym razem autorki postanowiły wziąć pod lupę ptaki. W swojej pracy przybliżają młodemu czytelnikowi 76 gatunków spośród nich. Znajdziemy tu okazy, które możemy obserwować w Polsce, jak i te żyjące w odległych częściach świata.
Rysunki podobnie jak w „Ilustrowanym inwentarzu drzew”, „Ilustrowanym inwentarzu kwiatów” oraz „Ilustrowanym inwentarzu zwierząt” zostały stworzone przy pomocy tuszu i akwareli. Każda rycina ukazuje ogromny kunszt ilustratorki, jej dbałość o szczegóły oraz wyjątkową wrażliwość. Rysunki zostały opatrzone krótkimi opisami, zawierającymi ciekawe informacje dotyczące wybranych gatunków. „Ilustrowany inwentarz ptaków” stanowi praktyczne źródło wiedzy, którą można wykorzystać podczas spacerów w parku i w lesie.
To bardzo starannie, artystycznie wydana książka, mogąca spodobać się nie tylko miłośnikom przyrody.

„Zrób to krok po kroku”
tekst: Clara Lidström, Annakarin Nyberg
ilustracje:
Katy Kimbell, Li Söderberg
tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Kolejna propozycja skierowana jest do dzieci, które lubią majsterkować. Dzięki tej książce młody czytelnik będzie mógł samodzielnie wykonać między innymi skarbonkę, zegar, skrzynkę pocztową oraz szczudła. Autorki stworzyły przejrzyste ilustracje oraz proste opisy, które krok po kroku ukazują kolejne etapy wykonania danego przedmiotu. Nie trzeba chyba przypominać, ile satysfakcji mają dzieci, gdy bez pomocy dorosłych uda im się wykonać ciekawy przedmiot, który dodatkowo mogą wykorzystać w życiu codziennym. Można więc śmiało powiedzieć, że książka ta nie tylko zajmie naszą pociechę na długie godziny, lecz także będzie dla niej źródłem radości i zadowolenia. „Zrób to krok po kroku” uczy kreatywności i zaradności. Autorki przemyciły w książce temat recyklingu, dzięki wykorzystaniu do majsterkowania przedmiotów niepotrzebnych w domu.

„Dziwne zwierzęta”
tekst: Lotta Olsson
ilustracje:
Maria Nilsson Thore
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

„Dziwne zwierzęta” to książka z serii przygód o mrówkojadzie i orzesznicy. Mrówkojad często słyszy, że jest inny. Postanawia więc zorganizować konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Nieoceniona w realizacji tego przedsięwzięcia okazuje się pomoc orzesznicy. Do konkursu zgłasza się wiele zwierząt, a każde z nich posiada cechy niespotykane w świecie przyrody. Bohaterowie ostatecznie dochodzą do wniosku, że każdy jest na swój sposób niepowtarzalny i wyjątkowy. Ogłaszają, że konkurs wygrali wszyscy.

„Dziwne zwierzęta” to mądra historia napisana w ciekawy i dowcipny sposób. Pokazuje, że inność nie jest wadą, lecz zaletą, czyniącą nas wyjątkowymi. Książkę zdobią humorystyczne rysunki, które ubarwiają całą opowieść.

Pozycję tę polecamy szczególnie dzieciom, które mają trudność z akceptacją swojej inności.
Więcej przygód mrówkojada i orzesznicy znajdziecie w książkach: „Inna podróż”, „Sens życia”, „Maskarada” oraz „Sam w domu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here