Wakacje z Mysłowickim Ośrodkiem Kultury

0
fot. MOK

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! „Wakacje z MOK” to cykl warsztatów i zabaw wzbogacony o projekcje filmowe i wycieczki, organizowany w okresie wakacyjnym dla dzieci szkolnych w wieku 7-12 lat, w określonych filiach MOK-u.

I turnus: 1-26 lipca
– Centrum, Grunwaldzka 7, tel. 2226670, w. 2
– Brzezinka, ul. Laryska 5, tel. 570 401 717
– Wesoła – Szkoła Podstawowa nr 15, ul. Piastów Śląskich 8, tel. 2226670, w. 2
– Dziećkowice, ul. Długa 70 a, tel.+48 512 069 353, +48 570 401 052

II turnus: 29 lipca – 23 sierpnia
– Centrum, Grunwaldzka 7, tel. 2226670, w. 2
– Brzęczkowice, ul. Kawy 12, tel. +48 570 401 277
– Morgi, ul. Wybickiego 80, tel. +48 570 401 844
– Krasowy, Szkoła nr 17, ul. PCK 209 b, tel. 2226670, w. 2

Każdy dzień to 5 godzin zajęć zespołowych o charakterze artystycznym i warsztatowym urozmaiconych zabawą, grami i spacerami. Wśród zajęć wakacyjnych znajdziemy następujące propozycje:

 • „ZwierzOgród” – warsztaty plastyczne, prowadzenie – Barbara Pypłacz.
  Opis: wykonywanie drzew kwiatowych i postaci zwierząt z materiałów takich jak: styropian, bibuła, gips, butelki, papierowe rolki. Stosowane techniki: bibułkarstwo i decoupage.
 • „Latający Klub Filmowy” – warsztaty filmowe, prowadzenie – Mariusz Błonkała.
  Opis: dzieci tworzą swój własny film począwszy od napisania scenariusza, aż po sam montaż. Zagadnienia: scenariusz, obsługa techniczna (kamera, udźwiękowienie, edytor video), scenografia (plan filmowy: plener i studio), zasady gry aktorskiej, filmowanie i udźwiękowienie, montaż.
 • Słuchowisko radiowe – warsztaty dźwiękowe, prowadzenie – Mariusz Błonkała.
  Opis: dzieci tworzą teatr, gdzie głównym środkiem wyrazu będzie dźwięk.
  Zagadnienia: scenariusz na bazie słynnej bajki, praca nad własnym głosem, zasady gry aktorskiej, poszukiwanie akustycznych efektów dźwiękowych, nagranie (fabuły) i obsługa techniczna, stworzenie i nagranie wspólnej piosenki, montaż w edytorze audio.
 • „W kadrze – warsztaty filmowe”, prowadzenie – Natalia Baranowska. Opis: warsztaty filmowe to okazja do poznania podstawowych zagadnień związanych ze sztuką filmową – rodzaje kadrów, planów, cięć montażowych. Uczestnicy samodzielnie przygotują scenariusz i wyreżyserują własny film z użyciem kamery. Po wspólnym zmontowaniu scen w prostym w obsłudze edytorze video, filmowy efekt będzie gotowy do oglądania! Warsztaty poruszają także zagadnienia związane z nowymi mediami i możliwościami jakie daje nam internet.
 • „Warsztaty songwritingu” – muzyka i śpiew, prowadzenie – Natalia Baranowska. Opis: uczestnicy warsztatów poznają technikę wokalną, wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu, wspólnie zaśpiewają i zagrają na prostych instrumentach muzycznych oraz skomponują własny, autorski utwór muzyczny – piosenkę o wakacjach z MOK
 • „Szmacianki” – warsztaty krawieckie, prowadzenie – Iwona Matysiak. Opis: podczas warsztatów dzieci poznają podstawy wykroju i szycia i będą mogły wykonać maskotkę wg własnego projektu i pomysłu.
 • „Wesołe miasteczko” – warsztaty miniatury z papieru, prowadzenie – Iwona Matysiak. Opis: zespołowa praca, której tematem będzie wymarzony plac zabaw a efektem jego makieta. Tworzywem zaś będzie papier i wszelkie papierowe inspiracje.
 • „Kwiaty lata” – warsztaty z bibułkarstwa, prowadzenie – Iwona Matysiak. Opis: poznanie techniki tworzenia rozmaitych kształtów z bibuły.
 • „Baśniowe drzewa” – warsztaty plastyczne, prowadzenie – Beata Jamrocha.
 • „Ocean 3D” – warsztaty plastyczne, prowadzenie – Beata Jamrocha.
 • „Kwiatowy korowód” – warsztaty plastyczne, prowadzenie – Beata Jamrocha.
 • „A co to za cyrk?” – warsztaty sztuczek cyrkowych i magicznych, prowadzenie – Jarosław Filipski. Opis: Uczyć się będziemy sztuczek cyrkowych i magicznych. Każdy będzie miał okazję wyciągnąć coś z cylindra, co wcześniej zniknęło komuś innemu w dłoni. Poznamy zasady lewitujących przedmiotów, niemożliwych węzłów, znikającego ołówka, wyginania łyżeczek, dziwacznego wahadła, magicznych liczb i… dużo, dużo więcej. Ze sztuczek cyrkowych pouczymy się żonglowania chustkami i piłeczkami, kręcenia talerzykami, dowiemy się jak działają devil sticki i levi sticki. Poznamy tajniki rola-bola i stworzymy układy ze wstążkami. Będzie się też można nauczyć robić ulubione zwierzaki z baloników. Co jeszcze? Chodzenie na linie, jazda na jednokołowym rowerku… a może nawet chodzenie na szczudłach? Wcielić się też będzie można w postać cyrkowego klowna, a także poznać tajniki artystycznego makijażu i – po wykonaniu kilku teatralnych ćwiczeń – zostać cyrkową gwiazdą. Na koniec warsztatów wspólny pokaz umiejętności.
 • „Kuchenne rewolucje” – mini-warsztaty kulinarne, prowadzenie – Patrycja Drobik.
 • „W siodle” – spacer do stadniny, prowadzenie – Patrycja Drobik.
 • „Bajkopisanie” – warsztaty literacko-plastyczne, prowadzenie – Patrycja Drobik.
 • „Akwarelowe fantazje” – warsztaty malarskie, prowadzenie – Ewa Borówka.
 • „Stwory, potwory” – projektowanie w różnych wymiarach, prowadzenie – Ewa Borówka.
 • „Przyroda wokół nas” – warsztaty przyrodniczo-plastyczne, prowadzenie – Ewa Borówka.
 • „Asfaltowe rysowanie” – warsztaty plastyczne w plenerze, prowadzenie – Alicja Gruszka.
 • „Gigantyczna planszówka” – zespołowe tworzenie gry planszowej, prowadzenie – Alicja Gruszka.
 • „Gra wyobraźni” – RPG, czyli tworzenie gier fabularnych, prowadzenie – Adam Sadura. Opis: Gra zespołowa oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł.

Cennik:
– 90 zł/tydzień; w przypadku udziału w wycieczce 80 zł/tydzień; 20 zł/1 dzień,
– obowiązują zniżki dla rodzeństwa – 10 zł rabatu dla rodzeństwa za tydzień,
– obowiązują zniżki dla rodzin 3+ – 25% rabatu dla każdego dziecka.

Środy integracyjne, wyjazdy autokarowe z tematycznymi atrakcjami dla wszystkich uczestników „Wakacji z MOK”:

 • 3.07 OH KINOmaniacy – wizyta w OH Kinie, projekcja nowości kinowej, zwiedzanie kulis kinowych, prezentacja dotycząca kina cyfrowego.
 • 10.07 „Bezpieczni w mieście” – wizyta w Państwowej Straży Pożarnej: pokazy, prelekcja, konkursy ze strażą miejską.
 • 17.07 „Teatralna środa” – spektakl teatralny w MOK-u na Grunwaldzkiej.
 • 24.07 „Na sportowo” – zabawy ruchowe i sportowe w Parku Słupna.
 • 31.07 OH KINOmaniacy – wizyta w OH Kinie, projekcja nowości kinowej, zwiedzanie kulis kinowych, prezentacja dotycząca kina cyfrowego.
 • 7.08 „Bezpieczni w mieście” – wizyta w Państwowej Straży Pożarnej: pokazy, prelekcja, konkursy ze strażą miejską.
 • 14.08 „Teatralna środa” – spektakl teatralny w MOK-u na Grunwaldzkiej.
 • 21.08 „Na sportowo” – zabawy ruchowe i sportowe w Parku Słupna.

Wycieczki

 • 11.07 Zatorland z warsztatami paleontologicznymi. Cena – 80 zł.
 • 25.07 Wycieczka do Agroskałki, Jura Krakowsko-Częstochowska.
  W programie: wizyta w Zwierzyńcu, zwiedzanie Skansenu Wsi Jurajskiej, warsztaty edukacyjne pt. „Mydło i pachnidło”, wycieczka kolejką „Jurajski Express”, Park Zabawa „Kraina Marzeń”. Cena – 80 zł.
 • 8.08 Wycieczka turystyczna w Beskidy. Cena – 50 zł.
 • 22.08 Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny Skansen, Chorzów. Cena – 50 zł.

WAŻNE:
Gwarancją udziału w „WAKACJACH Z MOK 2019” jest dopełnienie wszelkich formalności, tj. zapoznanie się z regulaminem, wypełnienie karty kwalifikacyjnej, klauzuli informacyjnej dotyczącej wykorzystania wizerunku i jego przetwarzania oraz dokonanie płatności. Procedura zapisów potrwa do 28 czerwca. Ilość miejsc jest ograniczona.

Zapisy do grupy w dzielnicach Wesoła i Krasowy prowadzone są w Centrali przy Grunwaldzkiej 7. Pozostałe zapisy odbywają się w filiach MOK, w których organizowane będą „Wakacje z MOK 2019”. Warunkiem zorganizowania w danej placówce „Wakacji z MOK 2019” jest stworzenie grupy min. 5 osób. Oferta wycieczek jest skierowana do wszystkich dzieci w wieku 7-12 lat, również tych nieuczestniczących w zajęciach „Wakacje z MOK”. Zapisy na wycieczki są prowadzone tylko w Centrali przy Grunwaldzkiej 7, tel. 2226670, w.2. Wszystkie potrzebne dokumenty dostępne na stronie: www.m-ok.pl.