Szemrany zawędrował do Krakowa. Wystawa komiksu w Artetece

0

W ubiegłym roku mieli okazję ją oglądać łodzianie i mysłowiczanie. Teraz przyszła pora na Kraków. Między 4 kwietnia a 31 maja właśnie w krakowskiej Artetece będzie można zobaczyć wystawę komiksu „Szemrany”.

Postać Szemranego powstała w listach. Osiem lat temu pisał je z zagranicy Bartosz Kondziołka, wtedy mieszkaniec Mysłowic, dzisiaj reporter TOK FM w Łodzi. Pierwszy odcinek jego przygód ukazał się w maju 2013 r. na prowadzonym przez Bartosza blogu Szary Notes. W tym samym miesiącu komiks zaczął być publikowany w „Gazecie Mysłowickiej”.

– Z Szemranym mogłaby utożsamiać się część dzisiejszych 30-latków. Przede wszystkim to „typ spod ciemnej gwiazdy”. Trochę tajemniczy, z dużym dystansem do siebie, zabójczo przystojny z prawego profilu. Interesuje się kulturą, gra na gitarze, maluje sprayem po murach – mówi Bogumił Stoksik, redaktor naczelny „Gazety”.

Komiks, z delikatnie abstrakcyjnym, sytuacyjnym humorem na bazie osobistych doświadczeń autora, raczej stroni od aktualnych tematów. Odcinki rysowane są zwykle ołówkiem na kartce A4. Powstały także koszulki, naklejki, torby i kubki z podobizną postaci. Szemrany lubi też podróże. Nalepki zostawia w różnych częściach świata. Zdjęcia z jego wyjazdów można znaleźć w internecie.

Wszystkie części komiksu możecie zobaczyć tutaj oraz na blogu autora. Na ekspozycję składają się powiększone rysunki naszego współpracownika, byłego zastępcy redaktora naczelnego „Gazety”, Bartosza Kondziołki. Wystawę będzie można oglądać od 4 kwietnia w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 12 (wejście od ul. Szujskiego). Uroczysty finisaż jest zaplanowany na 31 maja, na godz. 18. Wstęp wolny!

Plakat promujący wydarzenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here