Wystawa na piąte urodziny Szemranego

0
fot. Bartosz Kondziołka

W „Gazecie Mysłowickiej” pojawiło się, jak dotąd, ponad sześćdziesiąt odcinków komiksu „Szemrany”. Od 27 października na wystawie w Mysłowickim Ośrodku Kultury w Brzezince będzie można zobaczyć siedem powiększonych reprodukcji rysunków, które od pięciu lat powstają dla miesięcznika. Wcześniej wystawę można było oglądać w Łodzi.

Postać Szemranego powstała w listach. Osiem lat temu pisał je z zagranicy Bartosz Kondziołka, wtedy mieszkaniec Mysłowic, dzisiaj reporter TOK FM w Łodzi. Pierwszy odcinek jej przygód ukazał się w maju 2013 r. na blogu Szary Notes. W tym samym miesiącu komiks zaczął być publikowany w czasopiśmie.

Z Szemranym mogłaby utożsamiać się część dzisiejszych trzydziestolatków. Przede wszystkim „to typ spod ciemnej gwiazdy”. Trochę tajemniczy, z dużym dystansem do siebie, zabójczo przystojny z prawego profilu. Interesuje się kulturą, gra na gitarze, maluje sprayem po murach.

Komiks, z delikatnie abstrakcyjnym, sytuacyjnym humorem na bazie osobistych doświadczeń autora, raczej stroni od aktualnych tematów. Odcinki rysowane są zwykle ołówkiem na kartce A4. Powstały też koszulki, naklejki, torby i kubki z podobizną postaci. Szemrany lubi podróże. Naklejki zostawia w różnych częściach świata. Zdjęcia z jego wyjazdów można znaleźć w internecie. Wszystkie części komiksu dostępne są na stronach www.szarynotes.blogspot.com i www.gazetamyslowicka.com.

Od 12 maja do 29 sierpnia wystawę można było oglądać w kinie Charlie w Łodzi. Wernisaż wystawy w Mysłowicach odbędzie się 27 października w MOK Brzezinka, ul. Laryska 5, o godz. 17.30, wstęp wolny. Wystawa potrwa do 27 listopada. Wernisaż połączony będzie z koncertem zespołu GalHan.

Plakat promujący wydarzenie

Zdjęcie: Wernisaż wystawy w Łodzi, fot. Bartosz Kondziołka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here