Taniec jako pasja życia. Rozmowa z Agustinem Egurrolą

0
fot. Egurrola Dance Studio

Choreograf, tancerz, pedagog, sędzia, juror programów „Mam talent” i „You Can Dance – Po prostu tańcz!”, główny choreograf dwunastu edycji „Tańca z gwiazdami” dla telewizji TVN, a także właściciel pierwszej w Polsce sieci szkół tańca. Rozmawiamy z Agustinem Egurrolą, który kilka tygodniu temu otworzył nowy oddział Egurrola Dance Studio w Silesia City Center.

Aleksandra Klimek: Jest pan właścicielem jednej z najstarszych szkół tańca w Polsce. Skąd pomysł na jej założenie?

Agustin Egurrola: Jeżdżąc po świecie jako tancerz, widziałem, że istnieją piękne szkoły tańca, w których można kształcić się kompleksowo. Żal mi było, że w Polsce nie mamy takiego miejsca. Dlatego zamarzyłem sobie, żeby w naszym kraju również powstała szkoła tańca oferująca różne style i najlepszych nauczycieli, do której mogą przyjść ludzie w każdym wieku i rozpocząć swoją przygodę z tańcem. Udało się. Najpierw stworzyłem jedną szkołę w Warszawie, a później powoli powstawały kolejne.

Najnowsze Egurrola Dance Studio powstało w Katowicach. Dlaczego właśnie tutaj?

Zawsze staram się wybierać wyjątkowe miejsca, pełne energii i ludzi chcących zmieniać świat. Myślę, że Katowice są właśnie takim miastem. Wiem, że Śląsk czekał na Egurrola Dance Studio. Dostawaliśmy mnóstwo maili i zapytań o to, kiedy otworzymy tutaj szkołę. W końcu udało nam się znaleźć odpowiednią lokalizację, jaką jest Silesia City Center, największe centrum handlowe na Śląsku. Zawsze staram się, żeby moje szkoły powstawały w takich miejscach.

Czym dla pana jest taniec?

Taniec to przede wszystkim pasja mojego życia. Zawsze powtarzam, że w życiu trzeba mieć pasję i jestem ogromnie szczęśliwy, że ją znalazłem. Myślę, że dzięki niej jestem tym, kim jestem. Taniec dał mi siłę, poczucie własnej wartości, nauczył mnie ciężkiej pracy.

Każdy może nauczyć się tańczyć? Kiedy najlepiej zacząć?

Nauczyć się tańczyć może absolutnie każdy i będę to powtarzał bez końca. Wprawdzie nie każdy może zostać mistrzem tańca, ale żeby czerpać z tego przyjemność i poradzić sobie
w każdej sytuacji, trzeba tylko podjąć decyzję i przyjść na kurs. Jednym wystarczy miesiąc systematycznej nauki, drugim kilka lat, ale z całą pewnością każdy może tańczyć. Taniec jest tak obszerną dziedziną, że jego naukę można rozpocząć w każdym wieku. Najważniejsze to przyjść do szkoły tańca i realizować się w tej przyjemności.

Egurrola Dance Studio cały czas się rozwija, a oprócz zajęć tanecznych organizowane są tu również imprezy towarzyszące. Co planuje pan w najbliższym czasie?

Egurrola Dance Studio to nie tylko szkoła tańca, to również bardzo dużo dodatkowych aktywności, takich jak np. obozy, turnieje czy warsztaty. Wiemy, że nasza oferta musi cały czas się rozwijać, a my wsłuchiwać się w oczekiwania klientów. Każda szkoła, którą otwieram, jest troszkę inna: funkcjonuje w innym miejscu, gdzie przychodzą ludzie z różnymi oczekiwaniami oraz przyzwyczajeniami. Dlatego cały czas staramy się udoskonalać zarówno ofertę, jak i szkolić instruktorów. W najbliższym czasie planuję ogromne turnieje tańca, na których wszyscy kursanci Egurrola Dance Studio będą mogli zaprezentować swoje umiejętności nie tylko w formie pokazów, ale również czynnie biorąc udział w rywalizacji turniejowej i walcząc o medale oraz puchary. Na pewno tego typu duże wydarzenie taneczne odbędzie się w niedalekiej przyszłości również w Katowicach. Natomiast już teraz zapraszam na najlepsze w Polsce letnie obozy taneczne dla dzieci i młodzieży, które organizujemy w Augustowie. Zapisy już ruszyły, a miejsc każdego dnia jest coraz mniej.