fot. Galeria Szyb Wilson

W katowickiej Galerii Szyb Wilson można podziwiać instalację nawiązującą do wydarzeń marcowych z 1968 r. Jej autorzy postanowili w ten sposób upamiętnić tamten okres. Jesteście ciekawi, co stworzyli?

Jan Jagoda i Anna Bierońska w wyrazisty sposób przedstawili ideę marcowych wydarzeń, które także poza Polską przybierały rożne barwy. Ich projekt ma charakter zarówno edukacyjny, jak i refleksyjny.

Jak przypominają organizatorzy wystawy, w tym roku przypada 50. rocznica wydarzeń marcowych z 1968 r., czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką wewnątrz PZPR, która przebiegała w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. – Ten wielki zryw studentów, zryw niepodległościowy, rozgrywał się także w Katowicach, czyli największym w tamtym czasie ośrodku akademickim w województwie katowickim. Dlatego to tutaj w marcu akcje protestacyjne i ich pacyfikacje ze strony władz przebiegały w sposób najbardziej gwałtowny. Środowiska studenckie zostały sprowokowane przez milicję, która w nocy z 11 na 12 marca przeprowadziła rewizje w domach studenckich w Katowicach-Ligocie, zamieszkanych przez studentów WSE, WSP oraz filii UJ. Milicjanci poszukiwali emisariuszy studenckich z Warszawy i Krakowa oraz ulotek. Poruszenie środowisk studenckich Katowic wywołały również informacje o przebiegu demonstracji ulicznej w Gliwicach z 12 marca, rozpędzonej przez siły porządkowe oraz o wydarzeniach z 13 marca w Krakowie, gdzie pacyfikujący demonstrację funkcjonariusze MO i SB wdarli się do Collegium Novum UJ i poturbowali kilku pracowników uniwersytetu – mówi Małgorzata Skorupa z Galerii Szyb Wilson.

Instalację można oglądać codziennie w godz. 9-19 do 20 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię