Plakat MOK

Graffiti: dziedzina sztuki, z którą spotykamy się na co dzień. Choć doskonale nam znana, nadal nieodkryta. Już od 7 kwietnia, tym razem nie w przestrzeni miejskiej, a w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury, będziemy mogli zobaczyć graffiti stworzone przez jednego z twórców projektu „Analogowe historie”. 20-lecie mysłowickiego graffiti jest ku temu najlepszą okazją.

Wystawa „Analogowe historie XX” to próba podsumowania 20-lecia mysłowickiego graffiti. Prezentowane obrazy mają pokazać odbiorcy możliwie jak najszersze spektrum możliwości, które dają nam zdobycze techniki dzisiejszego świata. Czy to kamień, czy najbardziej zaawansowane farby w sprayu, twórcę ogranicza tylko wyobraźnia i cel, który chce osiągnąć.

Faktem jest, że przedstawienie graffiti w galerii, czyli nienaturalnym dla tej formy twórczości środowisku, jest bardzo trudne. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć próbę pogodzenia tych dwóch światów. Nieprzewidywalność graffiti połączona z nielegalnością jego wykonania koresponduje z obrazami, które powstawały bez wcześniejszych szkiców, a średni czas przeznaczony na stworzenie całości wystawy zamyka się w jednym dniu na sztukę obrazu. Presja czasu wprowadza odrobinę stresu, adrenaliny i improwizacji obecnych przy nielegalnym malowaniu graffiti oraz często powoduje niedokładności, których z premedytacją się nie poprawia, aby zachować autentyczność obrazu.

Warto pamiętać o różnicy pomiędzy graffiti a niezwykle modnym ostatnio street artem. Graffiti jest organizmem występującym w przestrzeni miejskiej, tworzonym w sposób nielegalny, w różnych formach, najczęściej polegających na dewastacji przestrzeni publicznej przy pomocy dowolnej metody, a twórca pozbawia się poklasku w szeroko rozumianym społeczeństwie na rzecz chwały zdobytej w wąskim gronie społeczności związanej z nim samym. Twórca graffiti nie poszukuje odbiorcy z zewnątrz. Na drugim biegunie znajdujemy street art, czyli skomercjalizowaną formę graffiti, który u podstaw ma pogodzić odbiorcę i twórcę co do zasadności powstania go w przestrzeni miejskiej.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 7 kwietnia o godz. 17 w Galerii M2 MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7. Podczas wernisażu odbędą się również warsztaty „Graffiti Kids” – zabawy plastyczne dla dzieci towarzyszących rodzicom podczas odwiedzin w galerii.

Nadesłano: MOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię