Harcomania 2017 to już historia

0
fot. A. Lis

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Wisły, dlatego tegoroczny Harcerski Festiwal Kultury Harcomania, który odbył się między 7 a 9 kwietnia, zorganizowany został pod hasłem „O, dobra rzeko, o, mądra wodo”.

Gromada zuchowa oraz drużyny harcerskie i wędrownicze od kilku tygodni przygotowywały się, aby zaprezentować się w Turnieju X Muzy, konkursie plastycznym oraz festiwalu piosenki. W tym roku poza drużynami z hufca Mysłowice gościliśmy także 13. Wielopoziomową Drużynę Fantastyczni z Zabrza i mamy nadzieję, że w przyszłym roku Mysłowice odwiedzi jeszcze więcej delegacji z różnych miast.

Uczestnicy HFK Harcomania brali udział nie tylko w trzech konkurencjach, ale także w warsztatach rękodzieła artystycznego z Marią Inglot-Gonerą i rękodzieła wielkanocnego z Heleną Biśtą, warsztatach plastycznych z Elżbietą Taborek, zajęciach muzycznych prowadzonych przez Karinę Krachowiecką, lekcjach tworzenia świątecznych eko-stroików z Maria Początek, warsztatach kuglarskich z Jakubem Radwańskim, warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Roberta Słomę, warsztatach krawieckich z Haliną Pioskowik oraz w zajęciach z Jackiem Parisem z Kayak Paris Team.

Wszystkie trzy konkurencje, czyli konkurs plastyczny, festiwal piosenki oraz Turniej X Muzy, były oceniane przez jury składające się z kierownik działu animacji Mysłowickiego Ośrodka Kultury Joanny Ratajczak, radnej Joanny Frysztackiej, zwyciężczyni zeszłorocznego konkursu „Mysłowice mają talent” Róży Brzeskiej, komendanta hufca Mysłowice pwd. Michała Grzeszkowiaka oraz wszystkich uczestników festiwalu, którzy decydowali w ramach nagrody publiczności.

W sobotę wieczorem rozpoczął się koncert galowy, na który czekali wszyscy: organizatorzy, uczestnicy i ich rodziny, mieszkańcy naszego miasta, jury oraz zaproszeni goście: Mateusz Grobelny z firmy Stobud-Fachowy Sąsiad, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Monika Adamek-Tuszyńska oraz poseł Wojciech Król. Po kilku tygodniach przygotowań oraz dwudniowej rywalizacji wreszcie znamy wyniki:

  • 1. Grand Prix: 4. ŚDH Agricola – harcerze starsi,
  • 2. Grand Prix: Próbna Gromada Zuchowa Niedźwiadki Uszatki,
  • 3. Grand Prix: 4. ŚDH Agricola – harcerze młodsi,
  • Turniej X Muzy: Próbna Gromada Zuchowa Niedźwiadki Uszatki,
  • festiwal piosenki: 4. ŚDH Agricola – harcerze starsi,
  • konkurs plastyczny: 13. Wielopoziomowa Drużyna Fantastyczni,
  • nagroda publiczności: 4. ŚDH Agricola – harcerze młodsi.

Tegoroczną galę Harcomanii uświetniła Szkocka Trupa, która zwykle jest triem, czasem kwartetem, bywa, że rozrasta się do kwintetu, ale można też posłuchać jej jako duetu. To luźny projekt muzyczny, w którym biorą udział muzycy folkowi znani z innych zespołów. Skład Szkockiej Trupy to otwarta formuła artystyczna, ale najczęściej jest to trio: Henryk Czekała „Szkot” (na co dzień lider grupy Mechanicy Shanty, a także współzałożyciel innej legendy sceny folku morskiego, Ryczących Dwudziestek) – śpiew, gitara, Kamil Piotrowski – mandolina, chórki oraz Jacek Kądziołka – bas akustyczny, chórki. Harcerze oraz mysłowiczanie ponad godzinę bawili się przy dźwiękach wspaniałych szant, które umacniała fantastycznie ustrojona scena przygotowana przez komendant imprezy, hm. Annę Berzowską, prywatnie zapaloną żeglarkę.

Należy również głośno powiedzieć, że tegoroczna impreza nie odbyłaby się bez wsparcia współorganizatorów: miasta Mysłowice z prezydentem Edwardem Lasokiem na czele, Mysłowickiego Ośrodka Kultury z dyrektorem Arturem Madalińskim, Młodzieżowego Domu Kultury z dyrektor Moniką Adamek-Tuszyńską, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji prowadzonego przez dyrektora Bartłomieja Gruchlika oraz Zespołu Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich z dyrekcją: Justyną Wojak oraz Mirosławą Styczeń. Zostaliśmy także wsparci przez naszych sponsorów: Stobud-Fachowy Sąsiad, Quick Park Mysłowice z dyrektor Eweliną Oleksy oraz firmę Wikoss. Serdecznie dziękujemy!

Nadesłano: Aleksandra „Oluu” Lis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here