Wakacje w bibliotece w Kosztowach

0
fot. MBP

„Biblioteczna podróż w świat baśni z różnych stron świata” to temat wakacyjnych zajęć dla dzieci odbywających się w kosztowskiej książnicy.

Najpierw dzieci poznały Nepal, wykonały wywodzącą się z tradycji hinduskiej mandalę i wysłuchały nepalskiej bajki o „Ptaku dobi”. Dowiedziały się, że stolicą Nepalu jest Katmandu z licznymi świątyniami, placem Durbar i pałacem Matina, w którym mieszka żywa bogini Kumari. Przygodę z Nepalem maluchy zakończyły nauką podstawowych zwrotów grzecznościowych w języku nepalskim.

Następnym przystankiem podczas wakacyjnych wojaży były Birma i Tajlandia. Uczestnicy zajęć zaznajomili się z zabytkami kultury buddyjskiej, m.in. Szmaragdowym Buddą (Tajlandia) czy wspaniałą złotą stupą Shwedagon (Birma).

W kolejnym etapie zajęć dzieci poznały obyczaje ludu Padaung upodabniającego się według legendy do bogini Smoczycy. Kobiety z tego ludu noszą charakterystyczny mosiężny naszyjnik z obręczy służący do wydłużenia szyi. Pierwsze obręcze nakłada się dziewczynkom w wieku pięciu lub sześciu lat podczas ceremonii, w której uczestniczy cała wioska. Po części edukacyjnej dzieci wysłuchały bajek birmańskich: „Trzy smocze jaja” i „O złotym kruku”, a następnie wspólnie wykonały z tektury i papieru domek na palach.

Nadesłano przez: MBP