Harcomania 2016, czyli jak zachęcić młodzież do pomagania innym

0
fot. Anna Gandyk-Piszczek

Dla mysłowickich harcerzy ostatni weekend minął pod znakiem kulturalnych harców. Od piątku do niedzieli trwał Harcerski Festiwal Kultury Harcomania 2016. Uczestnicy festiwalu mogli zmierzyć się w konkursach: plastycznym, piosenki i po raz pierwszy od 21 lat – filmowym.

Tak – festiwal ma już 21-letnią tradycję. Pierwszą imprezę pod nazwą Harcomania mysłowicki hufiec zorganizował w 1995 r. Od samego początku głównym współorganizatorem był Mysłowicki Ośrodek Kultury, wtedy jeszcze jako Miejskie Centrum Kultury. – W tym roku podjęliśmy dodatkowo współpracę z Młodzieżowym Domem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Dzięki MDK harcerze mogli uczestniczyć w profesjonalnych warsztatach artystycznych, a dzięki MOSiR mieli gdzie spać i zjeść – mówi hm. Anna Gandyk-Piszczek.

„Niewidzialna ręka”

Zmagania konkursowe tegorocznego festiwalu zaczęły się długo przed nim. Harcerze chcący wziąć udział w Turnieju X Muzy, czyli konkursie filmowym, musieli wykonać zadanie przedfestiwalowe, żeby móc stworzyć film-relację z tego, co udało im się zrobić.

Temat tegorocznej Harcomanii brzmiał „Niewidzialna ręka”. Dla tych, którzy nie pamiętają – akcja „Niewidzialna ręka” zakładała namówienie młodzieży do pomagania innym zamiast zbijania bąków na podwórku albo bezczynności przed telewizorem. Zgodnie z założeniem akcji sprzed lat drużyny miały za zadanie znaleźć osoby potrzebujące i pomóc im na miarę swoich możliwości. Jedni zrobili kiermasz ciast świątecznych, na którym zbierali pieniądze na leczenie kolegi, inni przygotowali grę dla dzieci z domu dziecka, a najmłodsi, czyli zuchy, zebrali karmę i rzeczy potrzebne psiakom z mysłowickiego schroniska dla zwierząt.

Zwycięski film opowiadał historię o zebraniu żywności i ubrań dla samotnego starszego pana. Spontaniczna pomoc zaowocowała zaskoczeniem, radością i łzami szczęścia. Autorami tego przedsięwzięcia byli harcerze z Próbnej Drużyny Wędrowniczej Niezgodni z Imielina – wędrownicy to harcerze w wieku od 16 lat, a próbna drużyna powstała zaledwie miesiąc temu! Gratulujemy empatii i właściwego zrozumienia harcerskiej służby.

Festiwal piosenki odbył się drugiego dnia, harcerze mieli za zadanie zaśpiewać dwie piosenki związane z tematem „Niewidzialna ręka”: harcerską i dowolną. Największym artyzmem wykazała się 35 DH Enigma z Brzezinki.

Nasz festiwal to coś więcej

Przez całe trzy dni można było podziwiać prace zgłoszone na konkurs plastyczny. Techniki były różne – od plakatu, poprzez kolaże, na pracach przestrzennych skończywszy. Ten etap wygrała gromada zuchowa Niedźwiadki Uszatki działająca przy Szkole Podstawowej nr 1.

Uczestnicy Harcomanii mieli też okazję wziąć udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych specjalnie dla nich. To szczególna nagroda za trudy przygotowań i chęci. Warsztaty prowadzili instruktorzy z MDK, Szkoły Tańca Wir oraz przyjaciele hufca. Dzieciaki wzięły udział w warsztatach filmowych, plastycznych, muzyki dawnej, tańca towarzyskiego, masażu relaksacyjnego i decoupage.

W sobotni wieczór nadszedł czas na galę podsumowującą Harcerski Festiwal Kultury Harcomania 2016, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody wszystkim laureatom. – Jak co roku był z nami Wojciech Król – obecnie poseł na Sejm RP. Odkąd zaprzyjaźnił się z harcerzami na Harcomanii 2013, już co roku bawi się z nami na gali i uświetnia ją, wręczając nagrody laureatom. Na zakończenie wieczoru zagrał także dla nas zespół Cisza Jak Ta – mówi hm. Anna Gandyk-Piszczek. – Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom i dobrym duszom, które przyczyniły się do organizacji tego wielkiego, ale pięknego przedsięwzięcia! A organizatorom i komendantce całego zamieszania, druhnie pwd Natalii Śledzionie, drużynowej 4. ŚDH Agricola, gratulujemy dobrej imprezy! – dodaje.

Na koniec jeszcze ogłoszenie wyników: Grand Prix – 35. DH Enigma, drugie miejsce – PGZ Niedźwiadki Uszatki, trzecie miejsce – 14. DH Feniks (Chełm Śląski), konkurs plastyczny – PGZ Niedźwiadki Uszatki, festiwal piosenki – 35. DH Enigma, Turniej X Muzy – PDW Niezgodni (Imielin).

Nadesłano przez: hm. Anna Gandyk-Piszczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here