„Gazeta Mysłowicka” poleca: Stacja-Poezja vol.2

0

Stacyja Myslowitz zaprasza na drugie już spotkanie w ramach cyklu Stacja-Poezja! Wyjątkowy mysłowicki antykwariat w czerwcu będzie gościć artystów z okolic Bytomia i Tarnowskich Gór.

Wystąpią: Natalia Juszczak, Joanna Starkowska i Andrzej „Kesomiel” Mazur. Wieczór uświetnią swoim występem: Mariola Konieczna i Jarosław Reclik.

O artystach:

Joanna Starkowska – absolwentka matematyki finansowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Mieszka w Bytomiu. Pisze od zawsze. Publikowała w antologiach pokonkursowych, tomiku zaprzyjaźnionej grupy poetyckiej „Obok Sceny”, w prasie, radiu oraz na łamach portali internetowych. Obecnie twórczo i radośnie pracuje nad debiutanckim tomem „Ballada o wyrzynarce”, z którego pochodzi zestaw wierszy „Industrial songs”.

Fragmenty:

Ballada o wyrzynarce

Przymierzasz brzeszczot jak zwiewną suknię.

 

Mruczysz, gdy przesuwam palcem po ostrzu,

rozgrzewam silnik, rozkładam partyturę

desek. Za chwilę rozpocznie się taniec w rytmie

maja. Porwie nas nurt.

 

Wchodzisz w drewno jak w złocisty muł.

 

Z wysokich wież sypią się wióry – kalekie rusałki.

Strzeżcie się mężczyźni, strzeżcie się ciemnych lasów,

bagnistych polan, nieznanych rzek. Albowiem

śpiew jest pułapką.

 

Wchodzisz w drewno jak w brunatne błoto.

 

Muzyka przeszkadza tym, którzy nie rozumieją

wyzwolenia włókien, wycinania kształtów.

Ty – przedłużenie ramion – chcesz tworzyć,

chcesz czytać słoje jak linie papilarne.

 

Wchodzisz w drewno, wchodzisz w korę.

Wchodzisz w łyko, wchodzisz w ścięgna.

 

Niech więc stanie się korowód, niech kobiety

rozpuszczą włosy, rozsypią wianki. Ułożymy

kawałki w stos, wyrzeźbimy świątynię.

Zdejmij suknię i patrz.

 

Patrz, jak płonie żywica.

Natalia Juszczak – pochodzi z Miasteczka Śląskiego. Założycielka grupy poetyckiej (a następnie stowarzyszenia)  Nieregularni. Animatorka kultury aktywnie uczestnicząca w życiu miasta. Organizatorka spotkań poetyckich, występów teatralnych i koncertów. Poetką bywa. Pisze od wielu lat. Jej wiersze znalazły się w antologiach: „Czy w tym mieście mieszka poeta?” (2010), „Li Ryki Stada” (red. A. Kanclerz), „Jesienne wieczory z poezją”.

Andrzej „Kesomiel” Mazur – współzałożyciel grupy poetyckiej Nieregularni. Od 2002 roku należy do Stowarzyszenia Żywych Poetów. Wiersze Kesomiela były czytane w radiu pirackim Stułbia, w katowickim radiu TOP, w Programie Trzecim Polskiego Radia. Osobiście prezentował swoje wiersze w regionalnej katowickiej telewizji (dawna TVP3) oraz podczas warsztatów poetyckich redaktora Macieja Szczawińskiego, który posiada w swoim archiwum pierwsze alternatywy wydawnicze Kesomiela zawierające wiersze z lat dziewięćdziesiątych. W marcu 2008 roku ukazała się książka autora zatytułowana „Czarno na białym czyli wiersze i pozłacane myśli”. W kwietniu 2008 roku Kesomiel wygrał Slam Literacki zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturapia i Wortal Literacki granice.pl. W maju 2008 ukazała się kolejna książka autora zatytułowana „3 NRG”. Natomiast rok później, czyli w maju 2009, odbyła się premiera książki humorystycznej „Kesomiel przedstawia żarty wierszem w dobrym guście”. W środku znalazły się humorystyczne teksty tarnogórskiego kabareciarza Edwarda Baczyńskiego oraz Kesomiela ilustrowane rysunkami satyrycznymi Marka „Widgeta” Mosora.

czy w dzisiejszych czasach poezja może jeszcze szokować

niech będzie pochwa pochwalona
i miecz w nią włożony też niech będzie pochwalony
moja ostatnia spowiedź była kilka wieczorków poetyckich temu
bez ślubu spłodziłem trochę utworów literackich
zabiłem kilka nienarodzonych wierszy
ukradłem wielokrotnie pomysły z reklam telewizyjnych
więcej grzechów nie pamiętam

Mariola Konieczna – tworzy od 2010 roku. Silnie związana z grupą poetycką Obok sceny. Miewa konszachty z Portem Poetyckim, Dąbrowską Brygadą Poetycką. Publikowała w „Nowym Nurcie” (m.in. o grupie NaDziko), „Formacie” „Śląsku”, „Sosnarcie” i „Szafie”. Jej utwory śpiewane prezentowano w Programie Trzecim Polskiego Radia, Radiu Opole, Radiu Katowice oraz Radiu Dla Ciebie. Mieszka w Bytomiu. Z zawodu jest polonistką. www.mariolakonieczna.pl

Jarek Reclik – gitarzysta, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Współpracował z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Brał udział w koncertach Śląskiej Trybuny Kompozytorów tworzących muzykę współczesną. Jego gitarę można było usłyszeć w wielu propozycjach polskiej sceny muzycznej. Na co dzień zajmuje się pracą pedagogiczną. Od niedawna współpracuje z Mariolą Konieczną, nadając jej poetyckim propozycjom nowy wymiar, związany z jego osobistymi zainteresowaniami (gra solowa, ballady w klimacie jazzu i bossa novy oraz aranże na gitarę klasyczną). Wydaje się, że akompaniament Jarka wydobywa z jej tekstów i muzyki dodatkowy, ukryty dotąd przekaz, który cierpliwie czekał na swój czas.

28 czerwca, godz. 19, Stacyja Myslowitz, ul. Powstańców 14. Wstęp wolny.

Źródło: Stacyja Myslowitz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here