Mysłowiczanie – wystawa fotografii

0
FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa na niecodzienną wystawę fotografii pt. „Mysłowiczanie”. Zaprezentujemy Państwu zdjęcia z archiwów domowych, które w większości nigdy nie były publicznie prezentowane. Dzięki uprzejmości kilku mysłowiczan będziemy mogli zobaczyć fotografie mieszkańców i samego miasta wykonane wiele lat temu.

Obecnie, kiedy proces fotografowania jest w pełni zautomatyzowany, a fotografia cyfrowa jest dostępna dla każdego, nie przywiązujemy już takiej wagi do odbitek papierowych. Często, kiedy nadszarpnięte zębem czasu nie chcą zdradzić swoich sekretów, odkładamy je do szuflady albo wyrzucamy. Do czasów obecnych zachowało się sporo zdjęć z życia codziennego, które toczyło się w Mysłowicach pomimo, że kilkadziesiąt lat temu wielu mysłowiczan nie było stać na własny aparat. Wypytując i szukając takich fotografii dowiadywaliśmy się często po fakcie, że wiele z nich trafiło do pieca. Właściciele zdjęć mówili, że nie mają one już dla nich żadnego znaczenia…

Doceniając tych, którzy dbają o te swoiste okruchy minionych lat, postanowiliśmy zorganizować wystawę, na której zaprezentujemy pierwszy raz za zgodą właścicieli zbiór fotografii nieznanych szerszej publiczności. Najstarsze fotografie na naszej wystawie prezentują mysłowiczan z początku XX w.

Wiele z tych fotografii posiada również wartość dokumentalną. Widać na nich budynki i inne obiekty miejskie, które już nie istnieją. Są one również świetnym uzupełnieniem starych map i oficjalnych pocztówek z Mysłowic. Z żalem wybraliśmy tylko 70 odbitek, ponieważ do dyspozycji mieliśmy prawie dwa razy więcej fotografii. Być może zaprezentujemy je na kolejnej wystawie?

Wystawa mogła się odbyć dzięki pomocy Mysłowickiego Ośrodka Kultury, który udostępnił galerię oraz uprzejmości Państwa Ptasińskich (FotoLab Ptasińscy), którzy wykonali 70 szt. odbitek formatu A4.

W tym miejscu chcielibyśmy zaapelować do Państwa o to, aby ratować stare zdjęcia, a w pierwszej kolejności takie, na których widać nasze miasto. Często te fotografie to jedyny dowód na to, że coś istniało…

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 sierpnia o godz. 19 w galerii Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy MOK od 24 sierpnia do 26 września.

Nadesłano przez: Mysłowicki Detektyw Historyczny