fot. UM Mysłowice

Mysłowice to jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku – jego początek sięga przełomu XII i XIII wieku. Mieszkańcy mogliby się szczycić bogatą historią mysłowickiego grodu, jednak okazuje się, że mało kto ją zna.

Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej jako administrator sporego kawałka najstarszej substancji miasta postanowił przejąć inicjatywę. Od trzech lat wdraża program odrestaurowywania najbardziej zniszczonych zabytkowych kamienic, przywracając im pierwotną urodę i blask. To z pewnością program na długie lata. Natomiast od października MZGK rozpoczął nowy projekt, mający na celu podniesienie wiedzy mieszkańców i turystów o historii mysłowickich budynków i nie tylko. Pomysł polega na utworzeniu Historycznego Szlaku Turystycznego, którego przystanki zlokalizowane będą przy najciekawszych obiektach miasta, oznaczonych specjalnymi tablicami.

Pierwszym zwiastunem projektu i jednocześnie pierwszym przystankiem na szlaku jest okazała, niedawno w części wyremontowana, kamienica przy ulicy Grunwaldzkiej 2. To tutaj właśnie zawisły dwie pierwsze tablice informacyjne. Z jednej z nich dowiadujemy się, że w miejscu zaznaczonym na jezdni specjalną kostką brukową stała w średniowieczu brama miejska zwana Krakowską, a przed nią usytuowany był drewniany mostek nad potokiem. Zresztą potok ten płynie do dziś w podziemnym murowanym kanale.

Druga tablica wisząca kilka metrów dalej przypomina o zakładzie zegarmistrzowskim Siegfrieda Weissa, który funkcjonował w latach 90. XIX wieku w tej kamienicy. Obok, w witrynie sklepu, zobaczymy działającą replikę słynnego Mysłowickiego Zegara Strefowego, czasowo wystawioną dokładnie tak, jak oryginał sto lat temu. Replikę wykonał i udostępnił znany mysłowicki zegarmistrz Damian Roncoszek. Na wieczną pamiątkę tego miejsca, oprócz tablicy historycznej, powieszono prawdziwy zegar elewacyjny z napisem „Myslowitz” wykonany identyczną czcionką jak na zegarze strefowym z XIX wieku!

Kolejne przystanki ścieżki są już wyznaczone, a tablice przygotowywane – ich treść MZGK konsultuje z Mysłowickim Detektywem Historycznym. Piękną szatę graficzną tablic przygotował Leonard Czarnota. MZGK chciałby zainteresować pomysłem także prywatnych właścicieli zabytkowych obiektów w mieście.

Dyrekcja MZGK zastanawia się nad dalszym wzbogaceniem projektu. Być może na tablicach pojawią się w przyszłości naklejki z tzw. kodem QR. Wtedy każdy posiadacz smartfonu będzie mógł, klikając na kod, przeczytać lub nawet wysłuchać znacznie więcej informacji niż mogło się zmieścić na tablicy. Może nawet w dwóch lub trzech językach?

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię