Oblicza mysłowickich dzielnic. Stare Miasto

0
fot. Sabina Rotowska

Stare Miasto to jedna z najstarszych części Mysłowic stanowiąca zarazem jego największą wizytówkę.

Każdy jego zakątek i ulica kryje w sobie historyczne obiekty niosące dziedzictwo przeszłości.

Historia Starego Miasta nierozerwalnie wiąże się z dziejami Mysłowic. Jej początki sięgają czasów średniowiecza. Przypomina o tym zachowany w niemal niezmienionym stanie układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i rozwidlającymi się ulicami. Najstarsza wzmianka o  istnieniu rynku pochodzi z 1301 r. Co ważne, w 1972 r. ten charakterystyczny układ został wpisany do rejestru zabytków. Nie bez znaczenia na przestrzeni wieków było również samo położenie Starego Miasta – nieopodal rzeki, która pełniła różnorakie funkcje, m.in. zastępowała mury obronne stanowiąc naturalną ochronę miasta.

Obecnie Stare Miasto to bez wątpienia skarbnica najcenniejszych zabytków Mysłowic. W zabudowie dominują XIX- i XX-wieczne obiekty. Fasady kamienic zachwycają różnorodnością zdobień i ukształtowań. Możemy odnaleźć m.in. kamienice neorenesansowe, secesyjne czy modernistyczne. Dodatkowo większość z nich stanowi pamiątkę działalności istotnych dla historii miasta osób.

Do miejsc symbolicznych i silnie utożsamianych z miastem należy m.in. Kapliczka Jana Chrzciciela, znana jako Kapliczka Jarlików. Jej pierwotna wersja powstała w 1745 r. z fundacji małżeństwa Jarlików. Przewrotne losy na przestrzeni lat zmieniły nie tylko jej usytuowanie, ale również wygląd. Dzisiejsze jej oblicze to jedynie kopia kapliczki wniesionej w 1929 r.

Do innych pamiątek identyfikowanych z miastem należy znamienna Przewiązka, zwana również „Mostem Westchnień”. Jej powstanie datuje się na 1907 r. Łączyła ona budynek agentury emigracyjnej z dworcową stacją. Budowle te przypominają o istotnym fragmencie historii Mysłowic, gdy miasto stanowiło centrum emigracji do Ameryki.

Spacerując ul. Powstańców odnajdziemy także pochodzącą z ok. 1870 r. neorenesansową willę, której właścicielami byli kolejno: przemysłowiec Anton Klaus, Ignacy Danziger, Max Weichmann oraz rodzina Kuderów. Tuż obok niej znajduje się zabytkowy budynek poczty z 1888 r. Uwagę przykuwa zdobiąca jego boczną fasadę postać mężczyzny z atrybutami Hermesa.

Zabudowania Starego Miasta zachwycają swoją architekturą z pewnością ze względu na fakt, że zostały zaprojektowane przez wybitnych architektów. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje postać Paula Jackischa, bytomskiego radcy budowlanego, który zaprojektował m.in. wzniesiony w latach  1866-1868 na regulowanym wówczas Nowym Rynku mysłowicki ratusz, w którym obecnie znajduje się siedziba urzędu miasta. Według jego projektu powstał również w latach 1888-1891 neogotycki kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ciekawostkę stanowi fakt, że wcześniej, w latach 1875-1877, również w stylu neogotyckim, został ukształtowany kościół ewangelicko-augsburski pw. Piotra i Pawła.

Spośród obiektów sakralnych Starego Miasta najdłuższą historię reprezentuje kościół mariacki. Jego dzieje sięgają prawdopodobnie już początku XIV w. Wielokrotnie ulegał on przebudowom. Obecny wygląd kościoła jest wynikiem odbudowy po pożarze, który miał miejsce w 1901 r. Wówczas dostosowano jego zewnętrzną bryłę do wnętrza utrzymanego w stylu barokowym.

Warto nadmienić, że Stare Miasto kryje w sobie także znamiona sztuki współczesnej. Na elewacji bocznej kamienicy przy ul. Krakowskiej 8 odnaleźć można mural zatytułowany „Uśmiechnięte twarze”. Wykonano go w 2007 r. w ramach OFF Festivalu według projektu wybitnego współczesnego artysty Edwarda Dwurnika.

Stare Miasto stanowi reprezentacyjną dzielnicę Mysłowic. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedynie skupisko najważniejszych urzędów i instytucji. To miejsce przesycone zabytkowymi obiektami, którymi fascynują się nie tylko sami mieszkańcy, ale także turyści odwiedzający miasto. Mnogość i różnorodność obliczy Starego Miasta niewątpliwie jest dowodem bogactwa dziejów Mysłowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here