Muzealne spotkania wciąż trwają

0
fot. Muzeum Miasta Mysłowice

Za nami wystawa dotycząca miast Górnego Śląska i Zagłębia w latach II wojny, przed nami muzealny czartek z publikacją „Czasypismo”, spotkanie przedstawiające sylwetki wybitnych Ślązaków oraz wystawa i film nt. stanu wojennego.

18 października w Muzeum Miasta Mysłowice odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Katowicach pt. „Miasta Górnego Śląska i Zagłębia w latach 1939-1945”. Wystawa trafiła do naszego miasta dzięki inicjatywie stowarzyszenia Ślonsko Ferajna.

– Naszym zamiarem było pokazanie II wojny światowej na Górnym Śląsku i w Zagłębiu trochę z innego punktu widzenia, a mianowicie przedstawiliśmy działalność niemieckiej administracji na tym terenie. Pokazaliśmy z prof. Ryszardem Kaczmarkiem dzieje naszego regionu przez pryzmat sytuacji, która panowała w poszczególnych miastach – mówił na wstępie swojej prelekcji pracownik naukowy Archiwum Państwowego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego, znawca okresu wojennego na Górnym Śląsku Mirosław Węcki.

Wśród prezentowanych treści pojawiły się wątki takie jak: sylwetki hitlerowskiej elity, plan budowy miast i dróg, polityka gospodarcza i społeczna oraz wojenne realia. Wykład zilustrowany był ikonografią i dokumentami, które wywarły duże wrażenie na publiczności.

Hitlerowska rzeczywistość to czasy w dziejach Śląska, o których warto pamiętać, ponieważ odcisnęły one duże piętno na naszej historii. Spory i dyskusje na ten temat trwają do dzisiaj, dlatego organizatorzy wystawy zapraszają do jej obejrzenia. Mamy taką możliwość do 30 listopada.

Dodatkowo Muzeum Miasta Mysłowice zaprasza na cykliczne spotkania, czyli Muzealne Czwartki. Już 8 listopada o godz. 17 odbędzie się promocja nowego półrocznika o historii Górnego Śląska pt. „Czasypismo”, którego wydawcą jest IPN Katowice. Promocja będzie świetną okazją do dyskusji z członkami redakcji „Czasypisma” na tematy historyczne związane z naszym regionem.

20 listopada (wyjątkowo we wtorek), także o godz. 17, będzie miał miejsce wykład prof. Joanny Rostropowicz z Uniwersytetu Opolskiego, poświęcony wybitnym Ślązakom (współorganizator: koło RAŚ Mysłowice).

6 Grudnia o godz. 17 nastąpi otwarcie wystawy wypożyczonej z IPN pt. „586 dni stanu wojennego”. Jest ona stylizowana na stary kalendarz, w którym opisano najważniejsze wydarzenia i pokazano zdjęcia oraz dokumenty przybliżające obraz lat 1981-1983. Później nastąpi projekcja filmu dokumentalnego Agnieszki Świdzińskiej pt. „Życiorysy z bliznami” (produkcja: TVP Katowice, 2008). Film ten opowiada o nowych, odkrytych przez autorkę faktach dotyczących pacyfikacji kopalni „Wujek”. Jest to wstrząsająca opowieść o mrocznych czasach stanu wojennego.

Z kolei 13 grudnia odbędzie się sesja edukacyjna na ten sam temat skierowana do młodzieży. Sesję poprowadzą pracownicy IPN Katowice i również wyświetlany będzie film „Życiorysy z bliznami”. W dniach 12 i 13 grudnia nastąpi zakończenie projektu Kolorowej Pracowni prowadzonej przez Adama Plackowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here