„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”

0
fot. MBP

Mysłowicka książnica włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest „…wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Na wykłady poświęcone Danucie Siedzikównej „Ince”, które przedstawiła dr Kornelia Banaś z Okręgowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, zaproszono młodzież z klasy policyjnej II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.  Tragiczne losy „Inki”, od wczesnego dzieciństwa aż do jej zamordowania 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku przez władze komunistyczne, wzbudziły w uczestnikach spotkania wiele emocji i wzruszeń. Wykłady zostały wzbogacone prezentacją multimedialną oraz teledyskiem historycznym do utworu Kasi Malejonek „Jedna chwila” pochodzącego z płyty „Panny Wyklęte”, który stanowił zamknięcie i podsumowanie tych niezwykłych spotkań z historią.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała również wystawę z materiałów opracowanych przez IPN oraz własnych. Można ją oglądać w holu i czytelni dla dorosłych filii przy ul. Mikołowskiej.

Nadesłano przez: MBP