Mirosław Kawecki. Kawałek wojennej historii

0
fot. Muzeum Aushwitz

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszym mieście od uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy na skwerze im. Mieczysława Kaweckiego.

Mysłowiczanin Mieczysław Kawecki był więźniem KL Auschwitz od 1940 r. Należał do karnej kompanii, był więc, jak wielu innych Polaków, więźniem politycznym, czyli uznanym przez gestapo za szczególnie niebezpiecznych. W 1942 r. masowe morderstwa więźniów karnej kompanii przybrały na sile. Ci, którzy jeszcze żyli, wiedzieli, że nie mają już wiele czasu. 10 czerwca 1942 r. po usłyszeniu wieczornego sygnału kończącego pracę ok. 50 osób z karnej kompanii rzuciło się do ucieczki z terenu obozu. Wśród nich był Kawecki. Zastrzelony przez esesmanów podczas pościgu za zbiegami zmarł 12 czerwca. W związku z tym wydarzeniem rozstrzelanych zostało 20, a zagazowanych 320 więźniów karnej kompanii.

Zbiec udało się jedynie dziewięciu buntownikom – był wśród nich August Kowalczyk, znany powojenny aktor, który aż do kwietnia tego roku starał się o to, by jego obozowy kolega, Mieczysław Kawecki, został upamiętniony w Mysłowicach – swoim rodzinnym mieście. Wraz z Włodzimierzem Paluchem wystąpił z wnioskiem do urzędu miasta o pośmiertne uhonorowanie współorganizatora pierwszej zbiorowej ucieczki z Auschwitz. W kwietniu rada miasta uchwaliła skwer u zbiegu ulic Oświęcimskiej i Mickiewicza skwerem imienia Mieczysława Kaweckiego.

Kawecki nie był zwykłym mieszkańcem Mysłowic – przynosił chlubę miastu jako działacz i zawodnik lekkoatletycznej sekcji klubu „Siła” Mysłowice. Odnosił sukcesy w biegach i na ogólnopolskich zawodach lekkoatletycznych.

– Mieczysław Kawecki był człowiekiem o olbrzymim harcie ducha i woli walki. Z uporem toczył zmagania na lekkoatletycznych stadionach, niejednokrotnie zwyciężając. Te cechy odwagi i męstwa spowodowały, że w czasach wojny podjął nierówną walkę o życie własne i współwięźniów. W obliczu zagrożenia wykazał się niesamowitą odwagą, organizując ucieczkę z obozu – mówił Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok podczas odsłaniania pamiątkowej tablicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here