Miasto zakupiło specjalistycznego drona, wyposażonego w głowicę pomiarową do badania jakości powietrza. Dzięki temu skuteczniej będzie można kontrolować zanieczyszczenia powietrza w mieście i zmienić złe nawyki mieszkańców palących w piecach.
Zakup bezzałogowego statku powietrznego, czyli specjalistycznego drona z głowicą pomiarową do badania jakości powietrza wraz z kamerami RGB z termowizją, z kompletem akumulatorów, niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem, to jednocześnie realizacja zadania pn. „Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej”. Oprócz tego, dwóch strażników miejskich oraz dwóch pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przeszło specjalistyczne szkolenia, żeby móc odpowiednio obsługiwać urządzenie.
– Dron umożliwi wykonywanie wstępnych pomiarów składu spalin z kominów. Jest wyposażony w kamerę termowizyjną oraz głowicę pomiarową do wykrywania pyłów zawieszonych: PM10 oraz PM2,5. Ma również na pokładzie sensory wykrywające cyjanowodór, chlorowodór, formaldehyd oraz lotne związki organiczne. Dron jest wyposażony w dwie baterie, które pozwolą na około 40 minut lotu. Loty będą odbywały się w taki sposób, aby dron zawsze znajdował się w zasięgu wzroku pilota – informuje magistrat.
Zakup takiego sprzętu pozwoli na jeszcze bardziej skuteczne kontrole incydentów związanych z zanieczyszczaniem powietrza i pozwoli wpłynąć na złe nawyki obsługi palenisk domowych. Co bezpośrednio wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście. Urząd miasta zapowiada, że już niebawem ruszą pierwsze kontrole z użyciem drona.
Wartość zadania wynosiła 223 983 tys. zł i została w całości sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego w ramach konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” w 2024 roku w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.