Zagospodarują Promenadę za ponad 7 mln zł

fot. UM

Nie w ramach Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego, ale dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej – najważniejsze jednak, że Promenadę czeka kompleksowy remont. – Projekt powstanie! Trochę opóźniony, ale mamy nadzieję, że Promenada będzie piękna. Zasługuje na to! – cieszą się zwycięzcy pierwszej edycji MBO.

W ostatnim wydaniu „Gazety Mysłowickiej” pisaliśmy o tym, że są problemy z realizacją pierwszego w historii zwycięskiego projektu Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Okazało się, że tereny Promenady są niezwykle podmokłe, a ich odwodnienie i podniesienie pochłonęłoby połowę z miliona złotych przeznaczonego na całe zadanie „Utworzenie parku rekreacyjno-sportowego Promenada wraz z zagospodarowaniem Trójkąta Trzech Cesarzy i budową wieży widokowej”. Dlatego magistrat podjął decyzję, że w ramach MBO zagospodarowany zostanie teren w pobliżu Trójkąta Trzech Cesarzy od strony Brzęczkowic: pojawią się tam alejki, wieża widokowa, powstanie oświetlenie oraz parking dla zwiedzających.

Rzecznik urzędu miasta Kamila Szal zapewniała wówczas, że pieniądze na remont Promenady znajdą się gdzie indziej. I rzeczywiście – miasto pozyskało prawie 6 mln zł funduszy unijnych, dzięki którym teren Promenady doczeka się modernizacji. – Zakres inwestycji obejmie budowę placu zabaw, ogrodu kwiatowego, pergoli z pnączami, górki saneczkowej na istniejących skarpach, łąki rekreacyjnej, wybiegu dla psów, miejsca do grillowania ze stołem i ławami oraz grillem parkowym, a także terenu do gry w boule, badmintona i kręgle. Projekt zakłada również odnowienie nawierzchni przy źródełku, zamontowanie stojaków na rowery czy ławek – wylicza Szal. – Ważnym elementem będzie budowa nowego układu ścieżek, ciągu pieszo-rowerowego połączonego z planowaną ścieżką rowerową wzdłuż Czarnej Przemszy. Prace przewidują też wycinkę części drzew i krzewów samosiewnych oraz nasadzenia nowych, a całość zadania dopełni budowa nowego oświetlenia terenu. Ponadto utworzone zostaną stawy retencyjno-filtracyjne ze ścieżką edukacyjną prezentującą na tablicach rozwiązania gromadzenia i biologicznego oczyszczania wody opadowej na przykładzie proponowanych stawów. Pełna wartość inwestycji to ponad 7 mln – dodaje.

Większość tych założeń pokrywa się z pomysłami zawartymi w zwycięskim zadaniu MBO. – Teraz przed nami rozmowy z urzędem, aby optymalnie połączyć projekty – mówią wnioskodawcy.

Sprawdźcie, jak zaplanowano umiejscowienie poszczególnych atrakcji na odnowionej Promenadzie:

fot. UMfot. UM

Komentarze