fot. ARAmedia

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej zostanie połączone z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Na czele resortu stanie dotychczasowa szefowa MRR – Elżbieta Bieńkowska. Będzie ona też nowym wicepremierem – czytamy na stronie internetowej pochodzącej z Mysłowic Elżbiety Bieńkowskiej.

Nowa wicepremier to pierwsza mysłowiczanka, która zajęła tak wysokie i zaszczytne stanowisko w polskim rządzie. Od 2007 roku minister rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska, senator VIII kadencji, jest wieloletnim praktykiem zarządzania i wdrażania programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych i strukturalnych w ramach polityki spójności UE. Jest też zwolenniczką decentralizacji władzy publicznej, w tym zarządzania polityką spójności UE w Polsce.

Elżbieta Bieńkowska ukończyła studia wyższe na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest także absolwentką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej.

Pracowała jako pełnomocnik wojewody do spraw Kontraktu Regionalnego dla Województwa Katowickiego i Strategii Rozwoju Regionalnego. Odbyła staże w ministerstwie spraw zagranicznych oraz w administracji brytyjskiej.

Pełniła funkcję dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Kierowała też Śląskim Centrum Przedsiębiorczości. W latach 2002-2007 zajmowała stanowisko wiceprzewodniczącej rady nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Gratulacje złożył już Elżbiecie Bieńkowskiej prezydent Mysłowic Edward Lasok:

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji planowanego powołania na stanowisko Wicepremiera oraz Ministra Rozwoju Regionalnego i Transportu. Zaszczytem i dumą mysłowiczan jest fakt, iż właśnie Pani – jedna z mieszkanek Mysłowic – swoją ciężką i wytrwałą pracą osiągnęła kolejny, niezwykły sukces.

Jak podaje telewizja itvm.pl Elżbieta Bieńkowska jest jedną z tylko trzech osób, które przez sześć lat nieprzerwanie kierują swoimi resortami. Poza nią tylko Bogdan Zdrojewski i Radosław Sikorski cieszą się zaufaniem premiera.

Zmiany w rządzie, jakie ogłosił dziś premier Tusk, wyglądają następująco: Maciej Grabowski został ministrem środowiska, Andrzej Biernat ministrem sportu, Joanna Kluzik-Rostkowska ministrem edukacji, Lena Kolarska-Bobińska ministrem nauki, Rafał Trzaskowski ministrem administracji i cyfryzacji, a Mateusz Szczurek ministrem finansów.

Źródło: bienkowska.senat.pl, itvm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię