Obchody Tragedii Górnośląskiej

Fot. Ślonsko Ferajna

Przed dwoma laty w kalendarzu pojawiło się nowe święto – Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Ustanowione zostało przez Sejmik Wojewódzki, który w ten sposób postanowił uczcić Ślązaków wywiezionych do ZSRR, bądź skierowanych do działających po II wojnie światowej przymusowych obozów pracy.

Stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna co roku aktywnie włącza się w obchody Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Nie inaczej jest w tym roku.

Tegoroczne obchody rozpoczną się od mszy św. za ofiary Tragedii Górnośląskiej, a zwłaszcza Górnoślązaków – więźniów i pomordowanych w komunistycznym obozie pracy w Mysłowicach w latach 1945-46. Nabożeństwo zostanie odprawione 20 stycznia (niedziela), o godz. 17.00 w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach.

Natomiast 24 stycznia (czwartek), w godz. 10.00-13.00 w Muzeum Miasta Mysłowice odbędzie się konferencja naukowa poświęcona funkcjonowaniu obozów pracy na Śląsku w latach 1945-49. Prelekcję wygłoszoną pracownicy naukowi katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej:

1. Sebastian ROSENBAUM „System obozowy na Górnym Śląsku 1945-49. Próba systematyki“;

2. dr Adam DZIUROK „Represje w obozie w Świętochłowicach –Zgodzie 1945 roku“;

3. dr Wacław DUBIAŃSKI „Wokół obozu w Mysłowicach 1945-46“;

4. Bogusław TRACZ „Sowiecki obóz karny NKWD w Toszku 1945“.

W sobotę 26 stycznia, o godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem ofiar obozu pracy na mysłowickiej Promenadzie.
Ofiary komunistycznego obozu pracy są pochowane na dwóch mysłowickich cmentarzach: przy ul. Mikołowskiej i Oświęcimskiej. O tym, że pochówki mogły się odbywać także w innych miejscach, poza tymi dwoma cmentarzami, świadczy m. in. brak osób występujących w księgach zgonu USC w Mysłowicach na listach sporządzonych na podstawie ksiąg cmentarnych obu parafii. Może to oznaczać, że część ofiar była chowana bez dostarczenia dokumentów lub istniało jeszcze inne miejsce pochówku. Ustalonych (na podstawie aktów zgonu będacych w posiadaniu mysłowickiego USC) 2281 zmarłych należy potraktować jak minimalną liczbę ofiar. (informacje nt. obozu pochodzą z książki pracownika IPN Katowice – Wacława DUBIAŃSKIEGO „Obóz pracy w Mysłowicach 1945-46“).

Również dzięki inicjatywie Ślōnskij Ferajny do Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich i do Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie trafi wystawa Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej „Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku”. W Siemianowicach Śląskich wystawę będzie można oglądać od 24 stycznia do 28 lutego, natomiast w Godowie – od 01 marca do 02 kwietnia. W siemianowickim Muzeum Miejskim 24 stycznia, o godz. 12.00 wykład na temat deportacji wygłosi dr Kornelia BANAŚ.

Źródło: UM Mysłowice
Komentarze