Industriada kobieco. W sobotę święto śląskiego przemysłu

Plakat promujący wydarzenie

Górny Śląsk przemysłem stał i stoi, dlatego co roku w czerwcu odbywa się tu Industriada: święto Szlaku Zabytków Techniki. Już w najbliższą sobotę każdy, kto pasjonuje się historią i przemysłem, będzie mógł odwiedzić jeden z 44 obiektów na terenie naszego regionu i skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień. Na mapie festiwalu znalazło się też oczywiście Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

„Industria jest kobietą” – tak brzmi myśl przewodnia tegorocznej Industriady. Zwiedzając kopalnie, browary czy fabryki, poznamy wpływ kobiet na przemysł i znaczenie ich pracy dla życia gospodarczego i społecznego. Święto Szlaku Zabytków Techniki to w tym roku kilkaset wydarzeń. Wstęp na lwią część z nich jest bezpłatny, niektóre są biletowane lub wymagają wcześniejszej rezerwacji. Żeby sprawdzić, które z obiektów śląskiego przemysłu biorą udział w festiwalu, zajrzyjcie na www.industriada.pl. Znajdziecie tam również numery infolinii, pod którymi dowiecie się, jak zorganizować swoją wycieczkę czy z jakich udogodnień w transporcie publicznym skorzystać 9 czerwca.

Pośród 25 miejscowości, które znalazły się na mapie Industriady, nie zabrakło Mysłowic. Centralne Muzeum Pożarnictwa zaprasza już od godz. 12. W programie m.in. plener malarski, zawody sprawnościowe, przejażdżki zabytkowymi samochodami czy poszukiwanie śladów kobiet na terenie placówki. Pełny harmonogram wydarzenia znajdziecie na plakacie poniżej.

A kto już nie może się doczekać sobotnich atrakcji, w piątek może wziąć udział w „Rozruchu maszyn”. Przy wieży wyciągowej szybu Prezydent w Chorzowie odbędą się m.in. warsztaty muzyczne czy premierowy koncert multimedialny „INDUstrument. Historia rytmu”, który opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. W katowickim Nikiszowcu czekają was m.in. spacery z lokalnymi przewodnikami czy wejście na wieżę kościoła św. Anny. W Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich wystąpi Ira, a Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza na nocne zwiedzanie. Po więcej szczegółów „rozruchowych” imprez zajrzyjcie tutaj.

Plakat CMP

Komentarze