Zakończył się drugi Kongres Praktyków Biznesu w Humanitas

Ponad 20 prelegentów, kilka paneli tematycznych i w sumie blisko 300 uczestników. W środę 21 września w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu zakończył się drugi Kongres Praktyków Biznesu.

W trakcie dwóch dni wydarzenia słuchacze i goście mieli możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanych przez czołowych specjalistów i ekspertów w dziedzinie m.in. zarządzania, psychologii sprzedaży, prawa pracy, finansów i podatków, public relations, innowacji czy cyberbezpieczeństwa. Wśród nich znalazły się tak uznane nazwiska, jak prof. Andrzej Blikle, Jakub Karnowski czy Przemysław Pająk – twórca Spider’s Web. Wydarzenie, którego współorganizatorem było w tym roku również miasto Sosnowiec, stanowiło oficjalną zapowiedź 6. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Kongres był okazją do uzyskania wskazówek, o czym należy pamiętać i jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem własnej firmy, ale także sposobnością do znalezienia nowych inspiracji i pogłębienia wiedzy przez już aktywnie działających przedsiębiorców. Możliwość taką dali różnorodni prelegenci, którzy na kwestie związane z wszelkimi dziedzinami dotyczącymi prowadzenia firmy spojrzeli zarówno z perspektywy sprawdzonych i ugruntowanych rozwiązań, jak również poprzez pryzmat innowacyjności i dynamicznie zmieniającego się oblicza sektora MŚP.

Przypomnijmy, iż wśród gości i prelegentów, którzy pojawili się w pierwszym dniu wydarzenia, znaleźli się eksperci i uznani praktycy z zakresu m.in. metod i psychologii sprzedaży czy zarządzania projektami i zespołami ludzi. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Andrzej Blikle, który przybliżył słuchaczom formę zarządzania przedsiębiorstwem według modelu tzw. turkusowej firmy. Dr Krystian Dudek w swojej prelekcji zawarł praktyczne wskazówki pomagające zwiększyć skuteczność sprzedaży. Kolejnym prelegentem był były prezes Grupy PKP, Jakub Karnowski, dzięki któremu uczestnicy poznali receptę na owocną restrukturyzację przedsiębiorstwa. Prelegentami w pierwszym dniu byli także dr Krzysztof Brocławik, pracownik Instytutu Psychologii WSH, który w wykładzie z zakresu psychologii sprzedaży powiedział, jak kształtować decyzje klienta, oraz Joanna Pauly, właścicielka Apauly Group, z wystąpieniem na temat efektywnego zarządzania projektami.

Jednym z ważnych punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Sukces firmy – jak go osiągnąć, o czym pamiętać?”. Ekspertami w tej części programu byli: prof. Andrzej Blikle, Tomasz Zjawiony – wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Izabela Babińska – przedsiębiorca, przedstawicielka Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także Karolina Hudowicz – dyrektor ICF Polska Oddział Śląsk.

Podczas wydarzenia ponownie wręczono nagrody HumanitAS Biznesu dedykowane firmom wyróżniającym się pod kątem innowacyjności, przedsiębiorczości i etyki prowadzenia biznesu. W tym roku wyłoniono nagrodzonych i wyróżnionych w trzech kategoriach: Tradycja, w której nagroda trafiła do znanej i cenionej w Polsce marki Bytom, zaś wyróżnienie do zakładu fotograficznego Foto-Pasek; Innowacje i internet, w której zwycięzcą okazała się Polska Press – drukarnia Sosnowiec, a zdobywcą wyróżnienia firma Abyss Glass – twórca nowatorskiej reklamy na lustrach; Społeczna odpowiedzialność biznesu – tu nagrodę otrzymało centrum handlowe Gemini Park Tarnów związane z właścicielem i prezesem Gemini Holding i zarazem zwycięzcą Rajdu Dakar Rafałem Sonikiem. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. Kapituła postanowiła przyznać również nagrodę specjalną: Osobowość biznesu. Tę ostatnią odebrał prof. Andrzej Blikle.

Drugi dzień kongresu otworzył oficjalnie dr Mariusz Lekston, prorektor WSH ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej. Witając gości, podkreślił istotę współpracy nauki z biznesem oraz zwrócił uwagę, iż odwaga i oryginalność są niezwykle ważnymi wartościami w kontekście rozwoju jakiegokolwiek przedsiębiorstwa. Słowa prorektora potwierdził swoim wykładem już pierwszy prelegent tego dnia. A był nim Przemysław Pająk, twórca znanego i poczytnego blogu Spider’s Web odwiedzanego miesięcznie przez ok. 3 mln osób. Odpowiedział on na pytanie, jak technologia zmienia nasze życie i funkcjonowanie firm. Tuż po nim prof. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH, wraz z Kamilą Przeniosło zaprezentowali uczestnikom nowatorską metodę zarządzania poprzez diagnozowanie stylów myślenia, tzw. FRIS. Chętni słuchacze mieli też możliwość wzięcia udziału w warsztatach poświęconych elementom tej techniki diagnozowania. Z kolei Piotr Sołtys, prezes zarządu grupy biznesowej Vantis Holding, zdradził, jak budować zwycięskie zespoły sprzedażowe.

W dalszej części dnia program podzielony został na dwa panele tematyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz prawa. W pierwszym z nich prelegentami byli Artur Wojciechowski, który przedstawił problematykę ochrony danych krytycznych w firmie oraz, w osobnym wystąpieniu, zaprezentował nowoczesne rozwiązania sprzętowe redukujące koszty i zapewniające większe bezpieczeństwo firmy, a także podinspektor Tomasz Mreńca z wykładem o bezpieczeństwie firmy w internecie. Równolegle w auli WSH trwał panel prawniczy, w którym o regulacjach ograniczających podmioty zatrudniające, definiowaniu formy i warunków zatrudnienia, a także zasadach opodatkowania składki polisy OC dyskutowali z uczestnikami dr Mariusz Lekston, radca prawny dr Daniel Książek oraz dr Tomasz Turek.

Zwieńczeniem drugiego dnia Kongresu, obok wspomnianych już warsztatów z FRIS, była prelekcja Przemysława Grzywy z RIG w Katowicach, który wygłosił wykład pt. „Nowoczesne podejście do tworzenia innowacji sposobem na finansowanie przedsięwzięć R&D”.

– Tegoroczna, dwudniowa edycja kongresu organizowana wraz z Urzędem Miejskim w Sosnowcu potwierdziła, jak potrzebne jest to wydarzenie. Gościliśmy przedsiębiorców i pracowników, osoby z różnym doświadczeniem, a nawet młodzież. Wśród prelegentów byli najlepsi fachowcy w swoich dziedzinach. Różnorodność tematów zagwarantowała, że każdy uczestnik mógł uzupełnić swoją praktyczną wiedzę z wybranego obszaru. Nowością było cyberbezpieczeństwo, z zakresu którego planujemy uruchomić studia – mówi dr Krystian Dudek, pomysłodawca kongresu i pełnomocnik kanclerza WSH ds. PR. I podkreśla, że w głowach organizatorów już obecne są pomysły na trzecią edycję kongresu. – W listopadzie zaczynamy prace nad kolejną edycją, tym razem w nowej, oryginalnej formule, bowiem program w dużej części utworzą uczestnicy. Roześlemy ankietę i zapytamy na naszej stronie oraz profilu FB, jakie tematy i zagadnienia chcieliby podjąć, jakim poświęcić większą uwagę. A następnie zaprosimy najlepszych ekspertów i prelegentów z tych zakresów – zapowiada dr Krystian Dudek.

Nadesłano przez: WSH
Komentarze