Święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada 2013

Logo imprezy

Jak piecze się chleb? Jak warzy się piwo? Jak kiedyś drukowano gazety? Jakie pociągi jeździły dawniej po śląskich torach? Jak czerpano papier? Jak działało koło wodne? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie podczas Święta Szlaku Zabytków Techniki, które odbędzie się 8 czerwca na terenie województwa śląskiego.

Program tegorocznej Industriady jest bogaty – obejmuje aż 24 miasta, w których organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji nie tylko dla miłośników techniki. „Energia płynie” – to temat przewodni imprezy, toteż energii właśnie będą się tyczyły liczne konkursy, happeningi, wystawy czy warsztaty.

W Katowicach przystanków Industriady będzie aż 5 – na Nikiszowcu, który będzie można zwiedzić tego dnia z przewodnikiem, na Giszowcu, gdzie odbędzie się Jarmark Industriadowy, a wieczorem scenę tamtejszego domu kultury opanują gwiazdy śląskiego rapu, w Galerii Szyb Wilson, gdzie będzie można obejrzeć wystawę starych komputerów i pokazać najmłodszym, w jakie gry komputerowe grało się kiedyś, w Muzeum Śląskim, które zaprasza do zwiedzenia zabudowań dawnej kopalni Katowice oraz w Walcowni Cynku, w której zwiedzimy multimedialną instalację „Pamięć pracy/Droga przemysłowa13” – przykład długofalowej współpracy i wymiany polsko – niemieckiej.

Industriada zawita także do Mysłowic, a konkretnie do Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Będzie tam można zwiedzić muzeum z przewodnikiem, obejrzeć pokaz zadymiania i akcji ewakuacyjnej, pokaz wozu strażackiego z wysuwaną drabiną i gaszenia pożaru na symulatorze. Chętni przejadą się też zabytkowymi samochodami po parku Słupna.

W gliwickim Muzeum Techniki Sanitarnej odbędzie się wielka wodna wojna z użyciem potężnych miotaczy wodnych. Będzie też okazja do zwiedzenia Muzeum Radiostacji Gliwice.

W chorzowskim Szybie Prezydent będzie można obejrzeć m.in. innowatorski dalekowschodni Czarny Teatr (aktorzy i scena są w kolorze czarnym, dzięki czemu widoczne są tylko dekoracje i rekwizyty rozświetlone światłem UV, sprawiające magiczne wrażenie) oraz obfitującą w efekty dźwiękowe i pirotechniczne imponującą opowieść o Szlaku Zabytków Techniki.

W Częstochowie warto tego dnia odwiedzić Muzeum Produkcji Zapałek, przy wciąż czynnej od 1882 r. fabryce, a w Muzeum Historii Kolei zasiąść przed symulatorem lokomotywy EU07 lub przejechać się po torach stacji kolejowej Częstochowa Stradom pojazdem kolejowym bez okien, czyli jedyną na świecie drezyną spalinową.

W Rudach odbędą się mistrzostwa śląska w jeździe na drezynie, projekcja filmów w zabytkowej lokomotywowni oraz nocny przejazd pociągiem.

W tyskim browarze będzie okazja do odbycia kursu kiperskiego, będzie tam miał miejsce także wyjątkowy Bal Robotów, prowadzony przez Strasznego Dworaka z Radia Eska.

W Dąbrowie Górniczej będzie można zwiedzić Kopalnię Ćwiczebną Sztygarka.

Tego dnia odbędzie się także mnóstwo koncertów – w Siemianowicach Śląskich zagra zespół Oberschleisien, w Zabrzu Indios Bravos, w Żywcu Brodka, w katowickim Giszowcu wystąpi Abradab, a w Gliwicach Cała Góra Barwinków.

Przedstawione atrakcje nie stanowią nawet połowy wydarzeń, w których będzie można wziąć udział 8 czerwca na całym Śląsku. Pełen program Industriady 2013 dostępny jest na stronie www.industriada.pl. Cała impreza to także świetna lekcja o Śląsku, jego dorobku i tradycjach.

Specjalnie na tę okazję zostaną uruchomione dwie bezpłatne linie autobusowe, które będą przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi punktami na mapie Industriady.

Komentarze