Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Plakat Lux Med Diagnostyka

Wiesz, że tylko niecałe 40% uprawnionych Polek zgłosiło się do tej pory na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”? Jeśli ty lub któraś z bliskich ci kobiet urodziła się między 1948 a 1967 r., koniecznie wybierzcie się na bezpłatną mammografię 29 stycznia.

– Badanie jest bezpłatne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które nie leczą się onkologicznie, a jednocześnie w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii lub otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie (rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2) i nie poddały się badaniu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wszystko trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych, czyli guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi, w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia – tłumaczy Anna Niemirska z LuxMed Diagnostyka. – Mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu. Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – dodaje dr Małgorzata Cymerman.

Mysłowiczanki będą miały okazję bezpłatnie się przebadać już 29 stycznia w mammobusie, który stanie w sąsiedztwie marketu Kaufland przy ul. Chopina. Co ważne, nie jest potrzebne skierowanie lekarskie. Wystarczy się zarejestrować, dzwoniąc pod numer 58 666 2444 lub wypełniając formularz na www.mammo.pl. – Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników, prosimy o przyniesienie ze sobą klisz i wyników poprzednich mammografii – mówi dr Cymerman.

Plakat Lux Med Diagnostyka

Plakat Lux Med Diagnostyka

Komentarze