Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

fot. Pixabay

Kilka dni temu informowaliśmy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna z przychodni Unii Brackiej przenosi się do szpitali. Sprawdźcie, gdzie dokładnie będziemy mogli szukać pomocy w kryzysowych sytuacjach.

Ustawa o sieci szpitali wymogła na samorządach reorganizację nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Od 1 października już nie w przychodni Unii Brackiej przy ul. Świerczyny, a w Szpitalu nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia przy ul. Bytomskiej 41 oraz Mysłowickim Centrum Zdrowia przy ul. Mikołowskiej 1 mysłowiczanie będą mogli zgłosić się po pomoc medyczną w nocy i w święta. I choć wcześniej magistrat zapowiadał, że sami będziemy mogli wybrać, do której placówki chcemy się udać, kwestia ta uległa zmianie. Świadczenia dla dzieci będą realizowane przez Szpital nr 2, natomiast dla osób dorosłych – przez MCZ. W Szpitalu nr 2 po pomoc w święta i nocą będzie trzeba się zgłosić tuż obok izby przyjęć, w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej. Również w MCZ lekarze dyżurować będą w sąsiedztwie izby przyjęć – wejście od ul. Szpitalnej.

Pamiętaj:

  • Czego nie obejmują świadczenia? W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia ani skierowania do specjalisty. Nieuzasadnione przypadki będą odsyłane do domu, do ewentualnej konsultacji u lekarza rodzinnego.
  • W jakiej sytuacji skorzystać ze świadczeń? Pacjent może korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wyłącznie w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenia życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, a także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy uzasadniają m.in. zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością), infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), bóle brzucha nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych, bóle głowy nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunka lub wymioty.
Komentarze