Plakat informacyjny

1 września zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego. Od tej chwili wszyscy użytkownicy pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe nie mogą stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów (czarny węglowy proszek odzyskiwany z kopalnianego błota i wody) oraz biomasy stałej (drewno, pellet, słoma) o wilgotności powyżej 20%.

Uchwała obowiązuje przez cały rok na terenie całego województwa, a jej głównym celem jest poprawa jakości powietrza, co przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Warto również dodać, że nie zabrania spalania węgla czy drewna, lecz tylko złych jakościowo paliw, które mają negatywny wpływ na środowisko. – Niska emisja nie jest problemem teoretycznym. Negatywne skutki smogu odbijają się na naszym zdrowiu, ale i na jakości życia w regionie. Według wielu badań zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc wśród regionów europejskich i przyszła pora, by uświadomić sobie negatywne skutki tego zjawiska. Dlatego problem ograniczenia niskiej emisji traktujemy priorytetowo – przekonuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Mieszkańcy, którzy planują wymianę urządzeń grzewczych, muszą zaopatrzyć się w kotły minimum 5 klasy oraz spełniające wymogi unijne. Mają na to określony czas zgodnie z ustalonym harmonogramem rozłożonym na 10 lat. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana pieców na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu jednogłośnie 7 kwietnia 2017 r. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów, który wypracował ostateczną wersję przepisów.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice już we wrześniu planuje pierwsze kontrole kotłów na terenie miasta. Zgodnie z kodeksem wykroczeń grzywna w przypadku nieprzestrzegania przepisów uchwały sejmiku wynosi od 20 do 5 000 zł.

– Przyszedł czas, by od etapu tworzenia prawa przejść do jego wdrażania w życie. Po raz kolejny apelujemy do strony rządowej o wprowadzenie stosownych zapisów dotyczących norm jakości paliw i sprzedawanych kotłów. Bez tego nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji – dodaje marszałek.

Wszelkie informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.powietrze.slaskie.pl.

Źródło: UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię