Rusza akcja szczepienia wolno żyjących lisów

fot. Pixabay

Między 13 a 22 września na terenie całego województwa prowadzona będzie akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Uważajcie na rozłożone na terenach zielonych przynęty ze szczepionkami i chrońcie przed nimi swoje zwierzęta.

Jak tłumaczy Anna Górny z biura prasowego urzędu miasta, szczepionki będą zrzucane z samolotów, z wysokości ok. 200 m, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa zostanie wyłożonych 202 620 dawek szczepionki. Pojawią się one nie tylko w śląskich lasach, ale i na polach, łąkach czy terenach ogródków działkowych. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie zostanie wyłożonych 160 dawek szczepionki.

Przynęta zawierająca szczepionkę ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Jej zapach lisy wyczuwają z odległości ok. 800 m. Kiedy lis skusi się na przynętę, tym samym przegryzając zatopioną w niej kapsułkę zawierającą szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia zwierzęcia. – Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Trzeba też pamiętać o tym, że ludzki zapach pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa – podkreśla Anna Górny.

Dla bezpieczeństwa przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinniśmy wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny, informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki trzeba również natychmiast umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

– Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Akcja wykładania szczepionek w naszym województwie odbywa się od 1995 r., dwa razy w ciągu roku: wiosną i jesienią. Wszelkie dodatkowe informacje na ten temat będą udzielane pod numerem telefonu 32 42 88 611 – mówi Anna Górny.

Źródło: UM

Komentarze