Bezpłatnie zaczipuj swojego psa

fot. UM

Ponad 900 psów będzie mogło zostać bezpłatnie zaczipowanych dzięki 20 tys. zł, które na ten cel przeznaczył magistrat. Sprawdźcie, jakie warunki musicie spełnić i gdzie się udać po bezpłatny czip dla swojego czworonoga!

– Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest wprowadzany podskórnie na szyi lub miedzy łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga – wyjaśnia Kamila Szal, rzecznik urzędu miasta.

Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po Unii Europejskiej. W specjalne czytniki wyposażone są schroniska dla zwierząt oraz większość lecznic weterynaryjnych.

Jakie warunki należy spełnić, by bezpłatnie zaczipować swojego psa? Przede wszystkim trzeba mieszkać na terenie Mysłowic. Akcja prowadzona jest w lecznicy przy ul. Mikołowskiej 42c, w której należy okazać swój dowód tożsamości, książeczkę zdrowia psa, rodowód lub inny dokument potwierdzający nasze prawo do zwierzaka, aktualne świadectwo szczepienia pupila przeciwko wściekliźnie, a także wypełnić dwa egzemplarze wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa. – Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje potwierdzony przez lekarza wniosek o wykonanie elektronicznego oznakowania psa, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe Animal (www.safe-animal.eu) – mówi Kamila Szal.

Lecznica weterynaryjna przy ul. Mikołowskiej 42c czynna jest: w poniedziałki w godz. 8-10 oraz 16-20, we wtorki w godz. 8-10 oraz 18-20, w środy w godz. 8-10 oraz 17-19, w czwartki w godz. 8-12, w piątki w godz. 8-10 oraz 16-19 i w soboty w godz. 10-12. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 32 223 53 26) możemy umówić się na inną pasującą nam godzinę. Akcja potrwa do 15 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych.

Komentarze