Bezpłatnie zaczipuj swojego psa

fot. UM
fot. UM

Ponad 900 psów będzie mogło zostać bezpłatnie zaczipowanych dzięki 20 tys. zł, które na ten cel przeznaczył magistrat. Sprawdźcie, jakie warunki musicie spełnić i gdzie się udać po bezpłatny czip dla swojego czworonoga!

– Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest wprowadzany podskórnie na szyi lub miedzy łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga – wyjaśnia Kamila Szal, rzecznik urzędu miasta.

Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po Unii Europejskiej. W specjalne czytniki wyposażone są schroniska dla zwierząt oraz większość lecznic weterynaryjnych.

Jakie warunki należy spełnić, by bezpłatnie zaczipować swojego psa? Przede wszystkim trzeba mieszkać na terenie Mysłowic. Akcja prowadzona jest w lecznicy przy ul. Mikołowskiej 42c, w której należy okazać swój dowód tożsamości, książeczkę zdrowia psa, rodowód lub inny dokument potwierdzający nasze prawo do zwierzaka, aktualne świadectwo szczepienia pupila przeciwko wściekliźnie, a także wypełnić dwa egzemplarze wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa. – Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje potwierdzony przez lekarza wniosek o wykonanie elektronicznego oznakowania psa, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe Animal (www.safe-animal.eu) – mówi Kamila Szal.

Lecznica weterynaryjna przy ul. Mikołowskiej 42c czynna jest: w poniedziałki w godz. 8-10 oraz 16-20, we wtorki w godz. 8-10 oraz 18-20, w środy w godz. 8-10 oraz 17-19, w czwartki w godz. 8-12, w piątki w godz. 8-10 oraz 16-19 i w soboty w godz. 10-12. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 32 223 53 26) możemy umówić się na inną pasującą nam godzinę. Akcja potrwa do 15 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych.

Komentarze