Zrób mammografię na Dzień Kobiet

fot. Lux Med

Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady „Programu profilaktycznego raka piersi” i choć paniom, które w 2017 r. kończą 50 lat, przysługują bezpłatne badania mammograficzne bez skierowania, to nie będą do nich wysyłane indywidualne zaproszenia. Powiedzcie więc koniecznie swoim mamom, babciom czy koleżankom, że 1, 2, 3 i 6 marca za darmo będą mogły się przebadać w Mysłowicach.

– Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia – tłumaczy Agata Jabłonowska z Lux Med Diagnostyka. – Mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”. Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – dodaje dr Małgorzata Cymerman.

Mammobus stanie 1, 2, 3 oraz 6 marca przy hipermarkecie Kaufland przy ul. Chopina 1. Dla pań w wieku 50-69 lat badanie jest bezpłatne, refundowane co dwa lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie, należy jednak wcześniej zarejestrować się pod numerem telefonu 58 666 24 44 (call center czynne od poniedziałku do soboty) lub na www.mammo.pl/formularz.

Komentarze