Wszystkich Świętych: straż miejska apeluje o rozwagę

fot. freeimages.com

1 listopada to dzień, w którym odwiedzamy groby swoich bliskich, ale i czas wzmożonego ruchu pojazdów i osób wokół dróg dojazdowych do cmentarzy. Pamiętajmy, że okres ten to także nasilona aktywność przestępców: jest więcej kradzieży kieszonkowych, włamań do samochodów i domów, okradane są także nagrobki.

W tym szczególnym okresie strażnicy miejscy będą prowadzić wzmożone kontrole rejonu cmentarzy i dróg przyległych celem niedopuszczenia do wykroczeń i przestępstw. Przypominając o zagrożeniach, przedstawiamy kilka porad, które pozwolą uniknąć włamania do mieszkania podczas naszej nieobecności oraz zapobiegną kradzieży portfela i cennych przedmiotów:

  • Robiąc porządki na grobach bliskich pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki i cennych przedmiotów. To samo dotyczy samego Święta Zmarłych.
  • W czasie robienia porządków nie pozostawiajmy ani na chwilę torebek lub saszetek bez opieki. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed 1 listopada. W ten sposób możemy uniknąć ewentualnej kradzieży.
  • Wybierając się na cmentarze środkami komunikacji miejskiej, szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu, nie traćmy z oczu torebek i innych bagaży, unikajmy też sztucznego tłoku. Portfele chowajmy w wewnętrznych częściach ubrania.
  • Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy, aby nie pozostawiać w widocznym miejscu rzeczy, które mogą przyciągnąć uwagę złodziei.
  • Przed wyjściem z domu pamiętajmy o zamknięciu wszystkich drzwi i okien, a także o zabezpieczeniu pomieszczeń gospodarczych przed wizytą nieproszonego gościa. Przed dłuższym wyjazdem poprośmy sąsiada o czuwanie nad naszym mieszkaniem.
  • Gdy w okolicy zabudowań pojawi się samochód na obcych numerach rejestracyjnych, zapiszmy ten numer. Być może w przyszłości pomoże to ustalić np. sprawcę włamania.

Wybierając się w podróż własnym samochodem pamiętajmy:

  • Sprawdźmy stan techniczny pojazdu i usuńmy nawet najdrobniejsze usterki.
  • Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci.
  • Zawsze zapinajmy pasy bezpieczeństwa oraz pamiętajmy, że dzieci do 12. roku życia i nieprzekraczające 150 cm wzrostu przewozimy w fotelikach ochronnych.
  • Dostosujmy prędkość do znaków i warunków panujących na drodze. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe nawet w najbliższej okolicy, ponieważ na czas Święta Zmarłych często następuje zmiana organizacji ruchu wokół cmentarzy.

Straż miejska przypomina także, że w pierwszej kolejności stosujemy się do znaków i poleceń wydawanych przez policjanta, a dopiero w następnej kolejności do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych pionowych i poziomych.

Nadesłano przez: SM Mysłowice
Komentarze