Wielka Skotnica zamknięta jeszcze przez miesiąc

fot. ARAmedia

Prace modernizacyjne sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na ulicy Wielkiej Skotnicy miały się skończyć w tym tygodniu. Przedłużą się o około miesiąc ze względu na niespodziewane utrudnienia, jakie pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji napotkali pod ziemią.

Zapis stanu kanalizacji zawarty w dokumentacji ma niewiele wspólnego z tym, co robotnicy rzeczywiście zastali na Wielkiej Skotnicy. Już w trakcie pierwszych prac na jaw wyszło sporo awarii i bardzo zły ogólny stan sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. – Mieliśmy wiele szczęścia, że uniknęliśmy tragedii. W trakcie prac zastaliśmy miejsce, w którym pod asfaltem zupełnie nic się nie znajdowało, woda totalnie wypłukała grunt – informuje Jan Siczek, prezes MPWiK. – Odkryliśmy to, kiedy weszliśmy na teren z koparką, pod którą jezdnia zaczęła się zapadać. Na naszych zdjęciach mamy udokumentowaną wielką dziurę, głęboką na jeden metr. Była to nisza wypełniona wodą. To wszystko przez ukryte wycieki wody, które nie były widoczne na powierzchni. Gdyby przypadek nie zrządził, że ją odkryliśmy, to bardzo realne, że mogłoby dojść do tragedii. Pod autobusem czy samochodem asfalt mógł się zapaść – dodaje.

Kompleksowa renowacja sieci będzie kosztowała MPWiK co najmniej 1,5 mln zł. Rurociągi zostaną wymienione i uszczelnione przy pomocy nowoczesnych rękawów żywicznych, dzięki którym bez blokowania drogi i wykonywania wykopów będzie można skutecznie uszczelnić całą kanalizację. Nowe przyłącza i przykanaliki pozwolą rozdzielić deszczówkę od kanalizacji sanitarnej, co z kolei wpłynie na spore oszczędności przedsiębiorstwa w przyszłości. Obecnie MPWiK płaci ogromne pieniądze sosnowieckiej oczyszczalni za czyszczenie kanalizacji sanitarnej. W przypadku, gdy łączy się ona z deszczówką, wody do oczyszczenia jest więcej, przez co analogicznie koszty są znacznie wyższe. Ponadto prace obejmą także ulice przyległe do Wielkiej Skotnicy: 28-go Stycznia, Bohaterów Getta, Emilii Plater, Moniuszki, Sowińskiego, Kilińskiego, Okrzei oraz Armii Krajowej.

Modernizacja sieci na ul. Wielkiej Skotnicy to bardzo ważny, pierwszy etap całościowego remontu tej drogi. Jeszcze na ten rok władze miasta zapowiadają wyczekiwany przez mieszkańców remont całej nawierzchni.

Źródło: itvm.pl

Komentarze