Plakat UM Mysłowice

PSZOK to Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, od 1 lipca 2013 roku, taki punkt musi prowadzić każda gmina. W Mysłowicach operatorem PSZOK jest Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z o.o.

PSZOK jest miejscem, gdzie każdy mieszkaniec może przywieźć wszystkie te odpady komunalne, które nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości lub w sytuacji, gdy odpadów chcemy się pozbyć w innym terminie niż wynika to z harmonogramu. Odpady w PSZOK przyjmowane są bez opłaty.

Tyczy się to również przeterminowanych lekarstw i niebezpiecznych (wycofanych z obiegu) termometrów rtęciowych – możesz je oddać do jednej z aptek na terenie naszego miasta (ich spis znajdziesz tutaj) lub bezpośrednio do PSZOK.

Wyrzucanie lekarstw do kosza lub spuszczanie ich w toalecie niesie zagrożenie dla naszego środowiska, dla zwierząt w nim żyjących i dla nas samych. Leki często są toksyczne, dlatego najlepszym pomysłem jest właśnie oddawanie ich do aptek, skąd udadzą się do utylizacji. Polega ona na spalaniu medykamentów w specjalnie przeznaczonych do tego zakładach unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Temperatura ponad 1100°C oraz odpowiednie warunki dotyczące dostępu tlenu, a także czasu, w jakim spaliny są poddawane działaniu wysokiej temperatury oraz sposobu późniejszego ich schładzania i oczyszczania – te czynniki gwarantują właściwy rozkład i wychwycenie wszystkich substancji niebezpiecznych. Jest to jedyny ekologiczny sposób unieszkodliwiania odpadów farmaceutycznych, który redukuje do minimum emisję toksyn do środowiska.

Natomiast zawarta w termometrze rtęć w temperaturze pokojowej występuje w płynnej postaci. Zbicie termometru zawierającego tę ciecz powoduje jej parowanie, które pozbawione jest zapachu. Okazuje się, że przez układ oddechowy do organizmu człowieka może przenikać aż 80% takiej pary, natomiast przez skórę 20%. Rtęć w organizmie kumuluje się m.in. w mózgu i nerkach.

Dostanie się oparów rtęci do organizmu może być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ w tym przypadku ich nagromadzenie następuje w tkankach płodu.

Rtęć może być niebezpieczna dla człowieka również, gdy przedostanie się do środowiska. Nie można jej wlewać do umywalki, muszli klozetowej, ani wyrzucać do śmieci. Po dostaniu się do zbiorników wodnych przekształca się w substancję o nazwie metylortęć, która bez trudu kumuluje się w ciałach organizmów żywych, w tym ryb, a gdy wniknie do organizmu człowieka, przedostaje się do krwi i wraz z nią dociera do nerek, wątroby czy mózgu.

PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH I PUNKT ZBIÓRKI ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO

ul. Karola Miarki 38

tel.: 32 222 22 19 wew. 208

tel.: 694 760 663

Dni i godziny pracy:

  • każdy dzień roboczy od 6 – 22
  • w soboty od 8 – 14

ZAKŁAD OCZYSZCZANIA MIASTA Sp. z o.o.

Biuro Obsługi Klienta

ul. Karola Miarki 38

tel.: 32 222 22 19 wew. 208

tel.: 694 760 663

Dni i godziny pracy:

  • poniedziałek, wtorek, środa, piątek – od 8 do 16
  • czwartek – od 8 do 18
  • każda druga sobota miesiąca – od 8 do 14

Źródło: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię