Nie dajmy się oszustom przy cyfryzacji TV!

Logo akcji

20 maja zostanie zakończony proces cyfryzacji w naszym regionie. Odbiorcy muszą wymienić stare telewizory lub zakupić dekodery, by dalej oglądać programy telewizyjne z wykorzystaniem anteny naziemnej. Policja apeluje o rozwagę, aby przy tej okazji nie paść ofiarą oszustów!

Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do wyłudzenia pieniędzy. Ich uwadze nie uszły liczne komunikaty medialne o wyłączeniach kolejnych nadajników telewizji analogowej. Zobaczyli w tym doskonałą okazję do oszukania w szczególności osób starszych i mało znających się na zagadnieniach technicznych. Odwiedzając ich mieszkania próbują sprzedawać różne urządzenia, nie zawsze spełniające opisane funkcje lub po znacznie zawyżonych cenach.

Cyfryzację próbują również wykorzystywać nieuczciwi przedstawiciele różnych płatnych dostawców sygnału telewizyjnego, starając się wymusić podpisanie umowy, jako rzekomo najlepszego czy wręcz jedynego sposobu na dalsze oglądanie programów.

Przypominamy, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder czy antenę można już kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym ze sklepów ze sprzętem RTV. Zalecamy, aby odpowiedni dekoder kupić właśnie u takich doświadczonych sprzedawców, którzy z pewnością udzielą fachowej pomocy w tej dziedzinie.

Pod numerem telefonicznym bezpłatnej infolinii 800 007 788 można również otrzymać niezbędną pomoc w postaci np. informacji o dostosowaniu swojego odbiornika telewizyjnego do odbioru naziemnego sygnału cyfrowego. Wszelkie niezbędne informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej dostępne są też na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl.

Należy również podkreślić, że cyfryzacja telewizji naziemnej nie ma żadnego wpływu na usługi rozpowszechniane przez operatorów telewizji kablowych czy platform satelitarnych. Osoby odbierające taki sygnał, nawet na starych telewizorach, nie muszą się o nic martwić. Sygnał telewizyjny będzie do nich dostarczany nadal za pośrednictwem posiadanych już przez nich urządzeń, nawet po wyłączeniu naziemnych nadajników analogowych.

Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji o osobach, które zachęcają do kupna cyfrowego dekodera niewiadomego pochodzenia lub zmuszają do zawarcia różnych umów. Nie dajmy się oszukać! Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy ich do domu, a jeśli będą nachalni, natychmiast dzwońmy do najbliższej jednostki policji pod numer 997 lub 112.

Nadesłano przez: KMP w Mysłowicach
Komentarze