Unia Kosztowy w czwartej lidze

fot. Unia Kosztowy

Można śmiało powiedzieć: wreszcie się udało. Kosztowska Unia po ostatnim gwizdku w meczu z AKS-em Mikołów mogła cieszyć się z awansu do czwartej ligi. Zmagania w okręgówce zakończył też Górnik 09 Mysłowice, który wywalczył utrzymanie.

Ale od początku. Od ostatniego wydania „Gazety” Unia rozegrała sześć meczów, w których nie straciła nawet jednej bramki. Kolejnymi „ofiarami” mysłowiczan padały: Sparta Katowice, Sokół Wola, Krupiński Suszec, Pogoń Nowy Bytom, Grunwald Ruda Śląska oraz AKS Mikołów. Wbicie rywalom 28 bramek (!) w pięciu meczach poprzedzających spotkanie z AKS-em na niewiele się zdało, ponieważ punkt za kosztowianami nadal znajdowała się Podlesianka Katowice. Przy wygranej w ostatniej kolejce piłkarzy ze stolicy województwa, tylko zwycięstwo dawało unitom awans. W pierwszej połowie gospodarze z Mysłowic zagrażali bramce przyjezdnych jedynie ze stałych fragmentów gry, jednak w 30. minucie udało się wyprowadzić drużynę na prowadzenie. Po zdobyciu bramki goście z Mikołowa przeprowadzili dwie groźne kontry, które na szczęście skończyły się niepowodzeniem. Gra mysłowiczan w drugiej połowie wyglądała znacznie lepiej i udało się to udokumentować dwiema zdobytymi bramkami.

Wyniki Unii Kosztowy:

 • Sparta Katowice – Unia Kosztowy 0:2,
 • Unia Kosztowy – Sokół Wola 7:0,
 • Krupiński Suszec – Unia Kosztowy 0:7,
 • Unia Kosztowy – Pogoń Nowy Bytom 9:0,
 • Grunwald Ruda Śląska – Unia Kosztowy 0:3,
 • Unia Kosztowy – AKS Mikołów 3:0.

Po dziewięciu latach w lidze okręgowej Unia wywalczyła wymarzony awans do czwartej ligi. Co ciekawe, stoi za nim ten sam trener co prawie dekadę temu. Wtedy Stanisław Gawenda wprowadzał mysłowiczan z A-klasy do okręgówki. Zespół z Mysłowic zakończył sezon z rekordowymi 14. wygranymi pod rząd. Indywidualnie Maciej Wolny został królem strzelców z 29. bramkami w 30. meczach. Podlesianka Katowice zakończyła zmagania na drugim miejscu z zaledwie jednym punktem straty. Trzecie miejsce dla Pogoni Imielin, a czwarte dla ostatniego rywala unitów AKS-u Mikołów.

Po starcie minionego sezonu po Kocinie można było się spodziewać trochę więcej. Górnik 09 po dziesięciu kolejkach rundy jesiennej zaliczał się do ścisłej czołówki w lidze okręgowej. Niestety, później coś „siadło”, a runda wiosenna należała do tych z gatunku „do zapomnienia”. W ostatnich sześciu meczach piłkarze ze stadionu przy ul. Gwarków wygrali zaledwie jedno spotkanie, jedno zremisowali i aż cztery przegrali.

Wyniki Górnika 09:

 • Górnik 09 – Ogrodnik Cielmice 3:3,
 • ŁKS Łąka – Górnik 09 4:3,
 • Górnik 09 – Urania Ruda Śląska 1:4,
 • Pogoń Imielin – Górnik 09 2:1,
 • Górnik 09 – Podlesianka 0:2,
 • Piast Bieruń Nowy – Górnik 09 1:3.

Dużym zarzutem wobec Kociny może być brak skuteczności w stosunku do ilości kreowanych sytuacji, których było multum. Ale jak na beniaminka okręgówki Górnik 09 osiągnął swój cel, czyli utrzymanie na 11. lokacie. Po ostatnim meczu z posady trenera postanowił zrezygnować Hubert Wilk, który w tamtym sezonie poprowadził drużynę do awansu, osiągając 29 zwycięstw i jeden remis w A-klasie. Teraz przed zawodnikami i działaczami przygotowania do nowego sezonu oraz poszukiwania nowego trenera. Jest kilku kandydatów, jednak na konkrety trzeba będzie trochę poczekać.

Komentarze