Karta płatnicza zamiast bonów żywnościowych

fot. PGG

Polska Grupa Górnicza postanowiła wycofać dotychczasowe papierowe bony na żywność wydawane pracownikom spółki i zastąpić je kartami płatniczymi. To pierwsze tego typu rozwiązanie w polskim górnictwie na tak dużą skalę. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski S.A.

Do tej pory pracownicy kopalni otrzymywali co miesiąc bon żywieniowy, który mogli zrealizować tylko w wyznaczonych placówkach gastronomicznych oraz wymienić go na produkty spożywcze w niektórych sklepach. W maju wszyscy otrzymają jedną kartę płatniczą, którą będzie można zapłacić wszędzie, gdzie dostępne są terminale płatnicze. Takie rozwiązanie jest wygodne zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników, którzy nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów podczas użytkowania karty. Okres ważności bonów papierowych w KWK Mysłowice-Wesoła wynosił tylko miesiąc, przez co niektórzy górnicy mogli nie zdążyć wykorzystać ich w całości, dlatego teraz środki na karcie będą dostępne do końca jej ważności, czyli aż cztery lata. – Zmieni się także sposób obsługi bonów żywieniowych. Obecnie przygotowanie i wydawanie bonów to potężne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie logistyczne, w które zaangażowanych jest wielu pracowników kopalni. Po wprowadzeniu kart płatniczych te problemy znikną. Karta będzie ładowana automatycznie w każdym miesiącu, a jej obsługa będzie się ograniczać do pierwszego wydania karty i jej wymiany przed końcem okresu ważności – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

Przedsięwzięcie obejmie ok. 40 tys. osób zatrudnionych w spółce górniczej. – Wszyscy pracownicy od wielu lat korzystają z różnego rodzaju kart elektronicznych i nie jest to dla nich żadna nowość. Tym bardziej, iż na skutek wymiany pokoleniowej większość naszych pracowników nie pamięta świata bez kart płatniczych. Dla nich nowoczesne formy to norma, a problemem może być korzystanie z tradycyjnych form płatności – dodaje Głogowski.

Karta jest wygodna w użytkowaniu również dlatego, że posiada indywidualny kod PIN, który działa tak samo, jak w przypadku kart kredytowych czy debetowych. W razie kradzieży lub zgubienia można szybko zablokować środki z gwarancją ich wykorzystania na nowej karcie. Dodatkowo stan konta można bezpłatnie sprawdzać w bankomatach. Karty będą wydawane pracownikom w okresie od kwietnia do lipca.

Komentarze