W Janowie stanie nowe osiedle. Będą problemy komunikacyjne?

fot. ARAmedia

Prywatny inwestor wybuduje w mysłowickim Janowie 250 nowych mieszkań. W pobliżu ul. Huta Amalii powstanie praktycznie nowe osiedle. Mieszkańcy okolicznych domów obawiają się jednak, że wąskie ulice nie są i mimo planowanych przeróbek nie mogą być dostosowane do takiego natężenia ruchu.

Czego dokładnie boją się mieszkańcy? Ul. Huta Amalii i Mieszka I są wąskimi drogami, odpowiednimi dla niewielkiego ruchu pojazdów. – Po powstaniu nowego osiedla, według informacji podanych przez samego prezydenta na spotkaniu z nami, będzie tutaj o 400 samochodów więcej. Przy ul. Mieszka I domy stoją tak blisko ulicy, że nie ma mowy o żadnym chodniku. Boimy się, czy nasze dzieci będą mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły, kiedy ruch tak bardzo się zwiększy. Poza tym wąskie uliczki nie nadają się zupełnie do ruchu pojazdów transportowych, których teraz będzie tu przecież mnóstwo z okazji budowy – mówi jeden z mieszkańców ul. Mieszka I.

Część budynków znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, ich mieszkańcy wychodzą z domów wprost na jezdnię, wskutek czego przy dużym natężeniu ruchu o wypadek nietrudno. Do miejskich władz wystosowany został szereg pism. Petycję w tej sprawie podpisali niemal wszyscy mieszkańcy feralnych ulic. Dotychczas nie ma jednak w tej sprawie porozumienia z włodarzami miasta. Według mieszkańców najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie wjazdu na teren osiedla od ul. Obrzeżnej Zachodniej. Ta opcja jest jednak najbardziej kosztowna.

– Inwestycja w rejonie ul. Mieszka I zakłada budowę osiedla mieszkaniowego. Inwestor zostanie zobowiązany do przebudowy drogi i dostosowania jej do potrzeb osiedla. Ponadto istnieje dodatkowa koncepcja skomunikowania tego miejsca z ul. Obrzeżną Zachodnią. Jesteśmy w trakcie procedowania warunków zabudowy i dołożymy wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno nowym, jak i obecnym mieszkańcom Janowa – mówi natomiast prezydent Edward Lasok. Sytuacji będziemy się przyglądać na bieżąco.

Komentarze