Kolejny milion złotych do rozdania. Gdzie poprzednie dwa?

fot. NBP

Ruszyła trzecia edycja Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Tradycyjnie 1 marca rozpoczął się nabór formularzy zgłoszeniowych, który potrwa do końca kwietnia. A co z realizacją zwycięskich projektów poprzednich edycji?

Przypomnijmy, że propozycję inwestycji lub wydarzeń, które po uzyskaniu przychylności mieszkańców zostaną zrealizowane, może złożyć każdy mysłowiczanin po piętnastym roku życia. Gdy zgłoszenia zostaną zweryfikowane, nastąpi publikacja list oraz najważniejszy etap, czyli głosowanie, które odbędzie się między 1 a 12 października. Każdy będzie mógł oddać tylko jeden głos na wybrane zadanie. MBO polega na przeznaczeniu części budżetu miasta na projekty wskazane przez jego mieszkańców. Kwota do wykorzystania to po raz trzeci okrągły milion złotych. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie www.mbo.myslowice.pl.

– 12 marca oraz 9 kwietnia w godz. 15 – 17 w sali 215 urzędu miasta zorganizowane zostaną warsztaty z poprawnego wypełniania formularza zgłoszeniowego do MBO. Spotkania te będą świetną okazją do doprecyzowania swoich pomysłów na zadania i przelania ich na karty formularza – informuje Anna Górny z mysłowickiego magistratu.

Po raz pierwszy największą ilość głosów zdobyło zadanie „Utworzenie parku rekreacyjno-sportowego Promenada wraz z zagospodarowaniem Trójkąta Trzech Cesarzy i budową wieży widokowej”, które wciąż czeka na swoją realizację. Weryfikujący je urzędnicy nie dopatrzyli się wtedy niedoszacowanych kosztów, co zmusiło miasto do rezygnacji z budowy parku rekreacyjnego na Promenadzie w ramach MBO. Udało się jednak uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie ponad 6 mln zł, dzięki któremu teren ten zostanie zmodernizowany. Pozostała część inwestycji miała przebiec zgodnie z planem, jednak i tutaj pojawiły się przeszkody. – Na ostatnim spotkaniu z wnioskodawcami podjęliśmy decyzję o rezygnacji z budowy wieży widokowej, ponieważ miała ona mierzyć niecałe 15 m i po wizualizacji dronem okazało się, że ta wysokość jest niewystarczająca, aby móc cieszyć się widokiem na miasta ościenne, a taki miał być pierwotny cel jej budowy. Widok skupiałby się jedynie na koronach drzew. Reszta projektu pozostała bez zmian i niebawem zostanie wszczęte postępowanie przetargowe na wykonanie zadania – tłumaczy Anna Górny.

W ubiegłym roku 1 318 mysłowiczan zdecydowało, że zwycięzcą drugiej edycji MBO zostanie projekt „Budowa skateparku i miasteczka rowerowego przy ul. Piastów Śląskich w Mysłowicach”, który ma pochłonąć całą gwarantowaną kwotę. Jak informuje urząd miasta, na chwilę obecną trwa porządkowanie terenu oraz dokładna wycena zadania. Miejmy nadzieję, że będzie ono miało więcej szczęścia i zostanie zrealizowane szybciej. Prezydent Edward Lasok zapowiadał w zeszłym roku, że wszystkie zwycięskie zadania przekładają się na obowiązek ich realizacji i bez względu na wszystko muszą zostać wykonane. Nie wiadomo tylko kiedy i w jakim stopniu.

Komentarze