Dekomunizacja mysłowickich ulic

fot. UM

W związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, zmienił nazwy 11 ulic kilku miast w województwie. Pośród nich znalazły się również Mysłowice. Zobaczcie, jakie są propozycje nowych nazw.

Wojewoda wyjaśnił, że nieprzypadkowo decyzję o zmianie nazw kojarzących się z komunizmem zdecydował się ogłosić 13 grudnia, czyli w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zapewnił też, że przy zmianach nazw stara się uwzględniać propozycje władz samorządowych oraz zwykłych mieszkańców.

Tym sposobem z Mysłowic zniknęła ulica imienia Lucjana Rudnickiego, a jej nowym patronem został król Kazimierz Wielki, zgodnie z propozycją nadesłaną z mysłowickiego magistratu. W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się, czy wojewoda zaakceptuje pozostałe przygotowane przez miasto nazwy.

Biegnąca przez Brzęczkowice ul. Jerzego Ziętka zostanie prawdopodobnie ul. Pszczyńską, w nawiązaniu do historii. Z kolei boczne uliczki, które do tej pory nosiły taką samą nazwę, otrzymają nowe. I tak dla obecnych numerów bocznych Ziętka zaproponowano następujące zmiany:

  • dla numerów od 2 do 13 – ul. Brzoskwiniowa,
  • dla numerów od 44a do 58j – ul. Czereśniowa,
  • dla numerów 74 do 74a – ul. Morelowa,
  • dla numerów 98 do 102a – ul. Porzeczkowa,
  • dla numerów 112c do 112nf – ul. Poziomkowa,
  • na odcinku od numeru 118 oraz część ul. Polnej (numery 28 i 30) – ul. Huty Justyny.

Urzędnicy zaproponowali także, by ul. Zbigniewa Załuskiego nosiła nazwę Świętojańskiej, gdyż znajduje się ona obok parafii rzymskokatolickiej Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Natomiast zamiast Tomasza Hołuja ulica ma nosić nazwę Tadeusza Kantora. Ta propozycja jest z kolei związana z tym, że w pobliżu znajdują się już ulice innych artystów i poetów.

Ul. Walentego Kubicy w Kosztowach ma otrzymać nazwę Górnośląska, a ulice wewnętrzne będą nosić nazwy Sosnowa (działka 2273/152, numery od 101 do 105) i Cynkowa (867/144). Z kolei ul. 28 Stycznia otrzyma patrona Bolesława Chrobrego.

Komentarze