Taki był rok 2017 w sporcie

fot. MOSiR/itvm.pl/UKS Judo

Ostatni miesiąc w roku sprzyja podsumowaniom tego, co wydarzyło się od stycznia. Nie inaczej jest w sporcie. Przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń sportowych minionego roku.

Styczeń

Pierwszy miesiąc 2017 r. przyniósł pierwsze poważne trofea w gablocie UKS Judo i to nie w jego koronnej dyscyplinie. Alicja Gowarzewska została podwójną mistrzynią Polski w ju-jitsu. Wicemistrzostwo wywalczyła Dominika Nowicka, a trzecia z naszych reprezentantek, Wiktoria Kimel, dwukrotnie stanęła na najniższym stopniu podium. Oprócz tego, po niezbyt obiecującym początku sezonu, siatkarki Silesii Volley zdołały się zakwalifikować do walki o pierwszą ligę z wysokiego trzeciego miejsca.

Luty

Największym wydarzeniem lutego był niewątpliwie brązowy medal Mileny Pyki w halowych mistrzostwach Polski juniorów. Mieszkanka naszego miasta zdobyła go w biegu na 2 000 m. Ze zmiennym szczęściem radzili sobie piłkarze Unii Kosztowy i Górnika 09 w przedsezonowych sprawdzianach. Cztery wygrane, remis i dwie porażki zanotowali kosztowianie, natomiast zawodnicy Kociny, którzy przygotowywali się do spektakularnego awansu do okręgówki, odnieśli dwa zwycięstwa, jeden remis i aż cztery porażki.

Marzec

Kolejny miesiąc zaczął się od wygranej Silesii Volley w play-offach z MCKiS-em Jaworzno. Natomiast w Grecji odbyły się mistrzostwa świata w ju-jitsu. Najbardziej zadowoloną reprezentantką Roan Fight Clubu mogła się czuć Monika Helak, która zdobyła dwa brązowe medale. Oprócz niej z brązem wrócił także Oskar Sikora. W marcu przypomniał o sobie Radek Kwietniewski. Podczas mistrzostw Polski w Szczyrku wywalczył złoto w siłowaniu na prawą oraz srebro na lewą rękę. Mysłowiczanin reprezentujący barwy sosnowieckiego klubu El Toro został mistrzem Polski w trójboju siłowym, a Szymon Morcinek wicemistrzem Śląska w biegach przełajowych na 1 000 m.

Kwiecień

Końcem marca i początkiem kwietnia przypomnieli o sobie judocy. Alicja Gowarzewska i Filip Kocima zdobyli srebrne medale Pucharu Polski juniorów młodszych, a Dominika Nowicka wywalczyła brąz na mistrzostwach Polski juniorów. Oprócz tego młodzi sportowcy przywieźli osiem medali mistrzostw Polski w ju-jitsu. Jakub Dziedzic, Nikodem Figlus, Igor Kozik i Jakub Smaga byli najlepsi i sięgnęli po tytuł mistrzowski. Wicemistrzynią naszego kraju została Dominika Nowicka, a na najniższym stopniu podium stanęli Bartosz Kimel, Patryk Zdrodowski i Piotr Zdrodowski. 22 kwietnia w hali przy ul. Bończyka odbyła się uroczysta gala wręczenia medali i nagród dla najlepszych w Młodzieżowych Biegach Przełajowych. Niestety, w tym miesiącu miejscowe siatkarki odpadły z walki o pierwszą ligę. Lepszy był PLKS Pszczyna, ale mysłowiczanki i tak dostały się do krajowych eliminacji z drugiego miejsca. Tam lepsza okazała się drużyna PWSZ-u Tarnów. 21 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się kolejna „Gala sportu”, na której najlepsi sportowcy oraz trenerzy otrzymali wyróżnienia za poprzedni rok z rąk prezydenta Mysłowic Edwarda Lasoka.

Maj

Kolejny miesiąc przyniósł kolejne cenne trofea judoków. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, czyli mistrzostwa Polski juniorów młodszych w judo, obfitowała w sukcesy. W pierwszym dniu Filip Kocima wywalczył tytuł wicemistrza Polski, a w drugim Alicja Gowarzewska została mistrzynią naszego kraju. W maju dotarła do nas wiadomość, że przez południową część Mysłowic przejedzie peleton Tour de Pologne. Ale ten miesiąc to też rozstania. Rafał Kalinowski przestał pełnić funkcję pierwszego trenera Silesii Volley, obejmując posadę drugiego szkoleniowca w WTS-ie Solna Wieliczka.

Czerwiec

Między 9 a 11 czerwca m.in. przez nasze miasto przemknął rajd Mysłowicka Czwórka. Organizatorem był Automobilklub Mysłowicki, a „Gazeta Mysłowicka” była patronem medialnym wydarzenia. W Bielsku-Białej judoczka Alicja Gowarzewska świętowała wielki sukces. Wystąpiła w reprezentacji naszego kraju w Pucharze Europy kadetów, gdzie zdobyła brązowy medal. Kocina po sezonie w niższej klasie rozgrywkowej wróciła do okręgówki. Awans był o tyle spektakularny, że w 26 meczach piłkarze Górnika 09 zremisowali tylko jedno spotkanie, resztę wygrywając. Unia Kosztowy zakończyła bardzo dobry sezon na drugim miejscu w lidze okręgowej. Smutnym akcentem czerwca było definitywne zamknięcie basenu przy ul. Świerczyny, o czym zdecydowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Lipiec

Łukasz Oślizło wystartował w mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. O wiele lepiej poszło mu w biegu na 3 000 m z przeszkodami, gdzie z wynikiem 8.44 zajął drugie miejsce i wywalczył tytuł wicemistrza Polski. Oprócz tego wziął udział w biegu na 5 000 m, w którym został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Przedsezonowe sparingi rozgrywały mysłowickie kluby piłkarskie.

Sierpień

Niewątpliwie największym wydarzeniem sierpnia był przejazd przez Mysłowice kolarzy biorących udział w Tour de Pologne. Oprócz pędzących z zawrotną prędkością uczestników na mecie premii lotnej w Kosztowach pojawił się Czesław Lang, który podziękował włodarzom miasta za „wpuszczenie” jego wyścigu. Oprócz niego zameldował się inny kolarski mistrz, Lech Piasecki. 13 sierpnia podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego w składzie Hołub, Baugmart, Gaworska i Święty zajęły trzecie miejsce w biegu sztafetowym 4×400 m na mistrzostwach świata w Londynie. W Parku Słupna odbyły się Orlen Mistrzostwa Polski i Orlen Mistrzostwa Polski seniorów w siatkówce plażowej.

Wrzesień

Na siatkarskiej mapie miasta pojawił się nowy twór: Lechia Volleyball. Jednym z założycieli i trenerów klubu został były opiekun Silesii Volley Rafał Kalinowski. Srebrny medal na mistrzostwach Polski juniorów w judo zdobyła Alicja Gaworzewska. Siódemka zawodników UKS Judo została powołana do reprezentacji Polski juniorów młodszych na Puchar Świata ju-jitsu w Podgoricy (Czarnogóra). Najlepiej z nich wypadł Nikodem Figlus, który uplasował się na drugim miejscu. 15 i 16 września w hali przy ul. Bończyka odbył się 15. Memoriał im. Stanisława Padlewskiego dla siatkarskich młodziczek i kadetek. 23 września Automobilklub Mysłowicki świętował 40-lecie swojego istnienia.

Październik

W tym miesiącu po raz 25. lekkoatleci rywalizowali w Memoriale im. Jerzego Chromika. Oprócz jubileuszowych biegów zawody były szczególne z powodu pomocy niepełnosprawnej mysłowiczance Oli Mamoń. Biegacze „wykręcali” kilometry, a później bank PKO BP zamieniał je na złotówki, które powędrowały na rzecz walki z chorobą Oli. Początkiem października, po kolejnej rundzie Pucharu Europy Centralnej w Spiskiej Beli (Słowacja), nastąpiła dekoracja najlepszych załóg w klasyfikacji generalnej. Mateusz i Maciej Krzewscy wywalczyli złoty medal, a Przemysław Hajduk i Michał Brzóska zakończyli zmagania na trzeciej pozycji. 7 października rozpoczęła się kolejna edycja Młodzieżowych Biegów Przełajowych. Na mistrzostwach Europy U18 i U21 w ju-jitsu w Bukareszcie nasz kraj reprezentowały Alicja Gowarzewska i Dominika Nowicka, które zdobyły odpowiednio złoty i brązowy medal.

Listopad

Zespół Górnika 09 do 4 listopada pozostawał niepokonany w rozgrywkach ligowych od 507 dni. Poprzedni rekord czasowy, czyli 402 dni, został dawno pobity, jednak jeżeli chodzi o ilość meczy, sprawa ma się inaczej. Widzew Łódź w latach ’95 i ’96 zanotował imponującą passę 37 rozgrywek ligowych bez porażki. Kocina wyrównała ten rekord 28 października. Passę przerwał rywal zza między: Pogoń Imielin. Mysłowiczanin Tomasz Dołhan (RMF 4Racing Team) zdobył wraz z zespołem tytuł wicemistrza Polski w rajdach terenowych. Oprócz tego mysłowicki pilot rajdowy wraz ze swoim kierowcą zajęli czwarte miejsce jako załoga. 26 listopada nastąpiło oficjalne pożegnanie wieloletniego trenera UKS Judo Mariusza Figlusa. Paweł Bańczyk z Roan Fight Clubu zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w Kolumbii. Trener tutejszego klubu między 24 a 26 listopada w Bogocie walczył w formule ne waza. Końcem listopada w Rumii odbył się Puchar Świata w armwrestlingu niepełnosprawnych. Radek Kwietniewski w swojej kategorii wagowej odebrał brązowy medal na lewą rękę.

Grudzień

W Mysłowicach odbył się Puchar Polski juniorów młodszych w ju-jitsu. W kategorii do 60 kg całe podium opanowali zawodnicy UKS Judo: Jakub Dziedzic wygrał, Marcin Włoka zajął drugie, a Piotr i Patryk Zdrodowscy ex aequo trzecie miejsce. Oprócz nich złote medale wywalczyli Jakub Smaga i Igor Kozik. 2 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie ślizgawki w Parku Słupna. Z tej okazji Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował liczne zabawy i konkursy, a także pokazy profesjonalistów. Młoda ekipa MUKS Siódemki rozegrała swoje pierwsze mecze w polsko-czesko-słowackiej lidze szczypiorniaka.

Komentarze