Miliony złotych na rekreację w mieście

fot. Pixabay

9 mln zł na remont Parku Zamkowego, 7 mln zł na Promenadę i okrągły milion na Trójkąt Trzech Cesarzy. Posypały się pieniądze na tereny rekreacyjne dla mysłowiczan. I choć wielu dopatruje się w tych działaniach funkcji „wyborczej kiełbasy”, najważniejsze, że wreszcie będziemy mieli gdzie odpocząć w weekend z rodziną czy przyjaciółmi.

Zaczęło się od Trójkąta Trzech Cesarzy. Początkowo zwycięski projekt pierwszej edycji Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego zakładał zagospodarowanie nie tylko tego terenu, ale także Promenady. Okazało się jednak, że milion złotych przeznaczony na całe zadanie to zdecydowanie za mało, dlatego magistrat w porozumieniu z wnioskodawcami postanowił, że w tej kwocie ma się zmieścić wyłącznie remont Trójkąta. W październiku projekt znów dosięgnął pech. Nikt nie stawił się do przetargu i nie ma chętnych na wykonanie inwestycji. – W związku z tym realizację zadania bezwzględnie przenosimy na przyszły rok. Drugi przetarg chcielibyśmy ogłosić już w styczniu – mówi Kamila Szal, rzecznik urzędu miasta. Przypomnijmy, że w pobliżu Trójkąta Trzech Cesarzy od strony Brzęczkowic mają się pojawić alejki, ławki piknikowe, stojaki na rowery, drewniana wieża widokowa, otwarta, ale zadaszona altana z betonowym grillem, ledowe oświetlenie oraz droga dojazdowa i parking dla zwiedzających.

Promenadę uda się natomiast zmodernizować dzięki funduszom unijnym. We wrześniu miasto pozyskało prawie 6 mln zł na zagospodarowanie terenu wokół stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jak informuje Kamila Szal, jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej, którego zwycięzcę poznamy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jego zadaniem będzie stworzenie kompleksowego projektu zagospodarowania Promenady. A co ma się w nim znaleźć? Przede wszystkim stawy retencyjno-filtracyjne z kładkami i fontanną oraz opisującą je ścieżką edukacyjną, dzięki której każdy spacerowicz będzie mógł zaczerpnąć informacji o wodach opadowych. Poza tym miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu będą mogli na Promenadzie pozjeżdżać na sankach, zagrać w kręgle, boule czy badmintona, a nawet urządzić grilla. Nie zabraknie też placu zabaw, wybiegu dla psów i ogrodu kwiatowego, a także parkingów, stojaków na rowery i nowych, wygodnych ścieżek, także rowerowych, oraz nowoczesnego oświetlenia całego terenu. Jak to wszystko będzie wyglądało, sprawdźcie na stronie www.rekreacja-myslowice.pl, za pośrednictwem której można też zgłaszać swoje pomysły dotyczące modernizacji Promenady. Prace mają się rozpocząć na przełomie 2018 i 2019 r. i będą kosztowały w sumie 7 mln zł.

Z końcem listopada magistrat poinformował, że udało mu się zdobyć kolejne 8 mln zł unijnej dotacji, tym razem na remont dolnej części Parku Zamkowego. – Kilka lat temu udało się nam odnowić pierwszą część parku, teraz nadszedł czas na przeprowadzenie prac w jego głębi. Ma to być miejsce, w którym mysłowiczanie całymi rodzinami będą miło spędzać czas na świeżym powietrzu – mówi prezydent Edward Lasok. Tu również znajdziemy górkę saneczkową, wybieg dla psów, miejsca do grillowania i place zabaw. Ponadto pojawi się pętla dla rolkarzy, mały skatepark, ogród sensoryczny i wielofunkcyjne boiska, a na centralnym placu stanie fontanna. Parkowa przestrzeń wypełni się też zielenią, powstaną nowe, oświetlone alejki i ścieżki dla rowerzystów. Harmonogram prac jest bardzo podobny jak w przypadku Promenady: w pierwszym kwartale przyszłego roku wyłoniony zostanie wykonawca projektu technicznego, a realizacja ma ruszyć na przełomie 2018 i 2019 r. Koszt całej inwestycji to ponad 9 mln zł. Szczegóły dotyczące tego zadania również znajdziecie na www.rekreacja-myslowice.pl.

Komentarze