Szpital, podwyżki i obligacje, czyli burzliwa sesja rady miasta

fot. ARAmedia

Podczas październikowego posiedzenia mysłowickich radnych zostało poruszonych sporo tematów, które wzbudziły na sali obrad gorącą dyskusję. Chodzi przede wszystkim o sprawę podwyżek dla pielęgniarek, emisję miejskich obligacji i nowe stawki podatków od nieruchomości. Były kłótnie, złośliwości, ale większość kwestii pozostaje niewyjaśniona.

Prezydent Edward Lasok rozpoczął sesję rady miasta podjęciem tematu podwyżek dla pielęgniarek ze Szpitala nr 2. Przypomnijmy, że w październiku m.in. na łamach „Gazety” obiecał im, że pieniądze najpóźniej w połowie miesiąca znajdą się na ich kontach. Niestety, obietnice te okazały się płonne, a o podwyżki upomniał się cały personel lecznicy przy ul. Bytomskiej. Ponadto na sesji miała stanąć uchwała dotycząca kolejnej 20-milionowej pożyczki, którą w formie obligacji miałoby zaciągnąć miasto, a której część miała powędrować właśnie do pielęgniarek. – Uważam, że jest to temat bardzo poważny i powinniśmy wspólnie podejść do niego bardzo odpowiedzialnie. Z tego miejsca mogę obiecać, że znajdę rozwiązania i wprowadzę je w życie. Na przestrzeni maksymalnie półtorej tygodnia wszystkie te sprawy zostaną przedstawione radzie miasta, żebyśmy wspólnie je zaakceptowali – mówił prezydent Lasok, a następnie wycofał z porządku obrad uchwały dotyczące emisji miejskich obligacji. – Minęły już ponad dwa tygodnie i rozwiązań brak. Szczerze mówiąc, nie wiem, jak się do tego odnieść. Początkowa satysfakcja z ugięcia się pod presją radnych i wstrzymania od dalszego zadłużania miasta dawno się ulotniła. Nikt chyba nie kwestionuje, że powaga sytuacji wymaga mądrych i stosunkowo szybkich kroków. A może zwłoka wynika z poszukiwania takiego rozwiązania, które nas, radnych, postawiłoby pod murem? Chciałabym uniknąć sytuacji, kiedy będzie się od nas oczekiwać, że jeden problem rozwiążemy, tworząc kolejne – mówi zapytana przez nas o komentarz w tej sprawie radna Joanna Frysztacka.

W tym miesiącu uchwalenia doczekał się także projekt nadania rondu na ul. Obrzeżnej Północnej przy wjeździe do centrum handlowego Quick Park imienia Mysłowickich Olimpijczyków oraz przeniesienia poradni psychologiczno-pedagogicznej z ul. Okrzei 1 do budynku Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego przy ul. Wielka Skotnica 84a. Radni głosowali także za ustaleniem nowych stawek podatków od nieruchomości i środków transportowych. Zdecydowali o zwolnieniu od opłat właścicieli ogólnodostępnych boisk sportowych czy placów zabaw, uchwalili nieznaczny wzrost podatku od nieruchomości i pozostawili niezmienne stawki podatku od środków transportowych.

Jak zapewniła Grażyna Wojciechowska, naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych, wysokość podatku od nieruchomości w Mysłowicach jest jedną z niższych wśród sąsiednich miast. Podwyżka podyktowana jest natomiast zanotowaną w tym roku inflacją, czyli wzrostem cen towarów i usług, kształtującą się na poziomie 1,9%. Dzięki nowym stawkom budżet Mysłowic zasilony zostanie o niespełna 700 tys. zł. – Dla przykładu: podwyższenie podatku od nieruchomości dla mieszkańca będącego właścicielem budynku o pow. 120 m², 900-metrowego gruntu pod budynkiem oraz 20-metrowego garażu będzie się wiązało ze zwiększeniem opłaty w skali roku o 13 zł, natomiast mieszkaniec posiadający 60-metrowe mieszkanie zapłaci o 1 zł więcej niż rok temu – tłumaczy rzecznik urzędu miasta Kamila Szal. – Z kolei dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność w budynku o pow. 1 000 m² na gruncie 2 000 m² opłaty wzrosną o 440 zł na rok, natomiast dla osób prowadzących działalność gospodarczą w lokalach o powierzchni 30 m² lub 100 m² wzrosną kolejno o 11,80 zł i 30 zł w skali roku – dodaje.

Za podwyżką głosowali: Teresa Bialucha, Krzysztof Biolik, Rudolf Hodalski, Grzegorz Łukaszek, Maria Musioł, Urszula Rasek, Wiesław Tomanek, Jan Wajant, Tomasz Wrona i Zbigniew Zduniak. Przeciwko byli: Wojciech Chmiel, Agata Kansy, Eugeniusz Lelonek, Tomasz Palka, Damian Sojka oraz Dariusz Wójtowicz, natomiast Edmund Sawicki i Józef Zajkowski wstrzymali się od głosu. Reszta radnych była nieobecna.

Komentarze