Piłka nożna. Kocina z rekordem Polski

fot. M. Gaworowska

Mało kto by się spodziewał, że zespół z ligi okręgowej, a w tamtym sezonie z A-klasy, wyrówna piłkarski rekord naszego kraju. Otóż zespół Górnika 09 Mysłowice pozostawał do 4 listopada niepokonany w rozgrywkach ligowych od 507 dni. Poprzedni rekord czasowy, czyli 402 dni, został dawno pobity, jednak jeżeli chodzi o ilość meczów, sprawa ma się inaczej.

Widzew Łódź w latach ’95 i ’96 zanotował imponującą serię 37 spotkań ligowych bez porażki. Kocina wyrównała ten rekord 28 października. Niestety tydzień później na przeszkodzie podopiecznym Huberta Wilka stanął rywal zza miedzy, Pogoń Imielin. Zawodnicy z sąsiedniego miasta zdołali pokonać mysłowiczan 1:0 i przerwali rekordową passę.

Co ciekawe, Górnik 09 znalazł się ex aequo z Widzewem na ósmej lokacie wśród drużyn z europejskich lig z najdłuższymi seriami bez przegranej. Tuż za plecami polskich zespołów znalazł się Real Madryt, a niewiele zabrakło, jak widać na załączonej grafice, do Nottingham Forest czy Realu Sociedad San Sebastian. Tym sposobem Kocina znalazła się wśród takich uznanych europejskich marek, jak Juventus Turyn, Arsenal Londyn, Bayern Monachium, AC Milan czy Steaua Bukareszt.

Infografika UEFA

Komentarze