Trwa głosowanie w drugiej edycji MBO

fot. Pixabay/PŚ/PB

10 pomysłodawców, 10 różnych projektów i okrągły milion złotych do rozdania – druga edycja Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego wkroczyła w decydującą fazę głosowania. Sprawdźcie gdzie, jak, kiedy, a przede wszystkim na jakie zadania możecie oddawać swoje głosy.

Głosowanie ruszyło 9 października i potrwa niespełna dwa tygodnie, do 20 października włącznie. Aby oddać swój głos, mysłowiczanie, którzy skończyli 15 lat, mają aż trzy możliwości: mogą nadać formularz pocztą na adres: Urząd Miasta Mysłowice, ul. Powstańców 1, 41-400 Mysłowice z dopiskiem „Mysłowicki Budżet Obywatelski” (o ważności głosu decyduje data stempla pocztowego – formularz musi być wysłany najpóźniej 20 października), wypełnić go w jednym z punktów MBO albo na stronie internetowej www.mbo.myslowice.pl. Formularze do głosowania są dostępne w każdym z 33 punktów MBO, które mieszczą się w placówkach oświatowych na terenie całego miasta i w biurach obsługi mieszkańca magistratu, oraz na wspomnianej już stronie www.mbo.myslowice.pl. Każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec może oddać tylko jeden głos na jedno wybrane przez siebie zadanie. Pamiętajcie, by wypełnić wszystkie pola formularza, a w przypadku głosowania osobistego lub korespondencyjnego także go podpisać. Na końcu karty do głosowania znajdują się trzy oświadczenia, przy których w pustych polach należy wstawić „x”. Niezaznaczenie któregokolwiek z oświadczeń sprawi, że wasz głos będzie nieważny.

Gdy głosowanie się zakończy, na podstawie przyznanych głosów stworzony zostanie ranking zadań, według którego zwycięzcy lub zwycięzcom przyznawane będą środki na realizację: w kolejności od projektu o największej liczbie głosów aż do wyczerpania puli środków. Kto wygrał, dowiemy się najpóźniej 10 listopada.

To tyle, jeśli chodzi o teorię. Pełen regulamin znajdziecie oczywiście na www.mbo.myslowice.pl. A teraz kwestia kluczowa – jakie zadania biorą udział w tegorocznej edycji MBO? Żeby ułatwić wam podjęcie decyzji, zebraliśmy i krótko opisujemy je wszystkie.

1. Plac zabawowo-rekreacyjny w Kosztowach. Na niezagospodarowanych terenach między ul. Migdałową, Kokota a torami kolejowymi ma szansę powstać nowoczesna przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców Kosztów. Miałby się tam znaleźć plac zabaw, tor do gry w boule, siłownia pod chmurką i metalowy zestaw do street workoutu oraz stoły do gry w szachy. Wnioskodawca, Piotr Kasperski, pomyślał też o parkingu wraz ze stojakiem na rowery, chodnikach, ławeczkach, koszach na śmieci i odgrodzeniu całej przestrzeni od ulicy i torów żywopłotami i tujami. – Projekt ten byłby pierwszym tak dużym przedsięwzięciem i wszechstronnym placem zabawowo-rekreacyjnym w Kosztowach – przekonuje. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 650 tys. zł.

2. Strefa zabaw Young Spot. Pomysł na wyjątkowy spot, czyli miejsce spotkań dla młodych ludzi, ma Monika Zawadzka-Mendyk. Przy ul. Boliny miałby pojawić się tor rowerowy pumptrack, skatepark ze strefą parkour i przestrzenią do malowania farbami w sprayu, a także trampoliny, taśmy do slackliningu, czyli treningu z wykorzystaniem balansu ciała, oraz plac zabaw, z którego będą mogli korzystać także niepełnosprawni. – Ma to być miejsce dla dzieciaków jeżdżących na deskorolkach, rolkach, hulajnogach, BMX-ach, ale również dla młodzieży interesującej się street workoutem. A dzięki pojawieniu się strefy sztuki młodzi będą mieli możliwość artystycznego wyżycia się bez niszczenia bloków czy kamienic. To coś, czego nam w mieście brakuje – mówi Monika Zawadzka-Mendyk. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 1 mln zł.

3. Boisko dla Mysłowic. O to, by nasze miasto doczekało się nowoczesnego boiska do gry w piłkę nożną, już drugi rok z rzędu walczy Łukasz Granek, prezes Górnika 09 i MKS-u Mysłowice. Orlik o wymiarach 90×45 m ze sztuczną nawierzchnią i kompleksowym oświetleniem miałby się pojawić przy ul. Gwarków. – W Mysłowicach bardzo brakuje profesjonalnego boiska do piłki nożnej. W przestrzeni publicznej może pojawić się miejsce, które będzie przeciwdziałać agresywnemu zachowaniu młodzieży, ułatwi walkę z nudą i zachęci do ruchu. Orlik ukierunkowałby młodych na poprawę kondycji fizycznej i rywalizację sportową – mówi Granek. – Co ważne, boisko byłoby otwarte dla mieszkańców. Służyłoby uczniom pobliskich szkół, firmom chcącym zorganizować zawody, jak i wszystkim mysłowiczanom zgłaszającym chęć skorzystania z niego – dodaje. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 999,5 tys. zł.

4. Pogromcy bazgrołów – Mysłowice estetyczne miasto. Marcin Stroński, jeden z pomysłodawców zwycięskiego zadania w pierwszej edycji MBO, tym razem proponuje nam miasto wolne od zabazgranych budynków. – Zamalujemy wspólnie szpetne bazgroły, bo Mysłowice mogą być ładnym miejscem. Naszym celem jest poprawienie estetyki przestrzeni publicznej, pokazanie młodym, że warto o nią dbać, oraz wzmocnienie więzów międzysąsiedzkich. Projekt chcemy przeprowadzić w różnych dzielnicach Mysłowic, bo wszędzie natknęliśmy się na akty wandalizmu. Będziemy organizować pikniki sąsiedzkie połączone z zamalowywaniem bazgrołów, zaś w dzielnicach, gdzie największa część głosujących poprze Pogromców, powstaną piękne murale – zapowiada Stroński. Zainspirowali go krakowscy Pogromcy bazgrołów, dzięki którym z ulic królewskiego miasta zniknęły setki brzydkich malunków. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 87,5 tys. zł.

5. Budowa skateparku i miasteczka rowerowego przy ul. Piastów Śląskich w Mysłowicach. Także w Wesołej nie brakuje miłośników deskorolek, rowerów i rolek, którzy chcieliby mieć w swojej okolicy miejsce do aktywnego wypoczynku. W ich imieniu o budowę skateparku i rowerowego miasteczka wnioskuje Maria Krutysza. – Miasteczko rowerowe ma pomóc dzieciom zaznajomić się z przepisami ruchu drogowego oraz zdobyć umiejętność jazdy rowerem. Skatepark pozwoli młodzieży na aktywność i rozwijanie zainteresowań w bezpiecznym miejscu. Na terenie parku znajdą się ławeczki, stoliki do gier, oświetlenie oraz zieleń sprzyjająca spędzaniu wolnego czasu, również przez osoby starsze – mówi. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 1 mln zł.

6. Ryneczek janowski i skwer na Ćmoku z psim parkiem. Ten projekt obejmuje zagospodarowanie dwóch miejsc odległych od siebie o ok. 700 m. Ryneczek przy ul. Jodłowej miałby zostać zrewitalizowany. Rafał Słabosz, wnioskodawca, przewiduje odnowienie placu zabaw, instalację nowego oświetlenia i monitoringu. – Ławeczki pośród urządzonej zieleni i z dala od ulicy umożliwią odpoczynek. W części ryneczku jest też miejsce na postawienie sceny plenerowej w przypadku organizacji lokalnego festynu – mówi. Teren u zbiegu ul. Partyzantów i Miarki może natomiast zmienić się w skwer z wybiegiem dla psów. – Atutem skweru jest jego położenie na trasie wiodącej z centrum do ośrodka Słupna oraz lasu i ogródków działkowych, a także ścieżka rowerowa. Koncepcja przewiduje zachowanie prawie wszystkich drzew, zaplanowaliśmy też posadzenie nowych roślin. Psi park umożliwi higieniczne wyprowadzanie psów. Osoby starsze i rodziny, które tędy często spacerują lub idą na działki, będą mogły odpocząć po drodze – przekonuje Rafał Słabosz. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 800 tys. zł.

7. Park sportowo-rekreacyjny „Małpi gaj” przy ul. Wrzosowej. Ogrodzony, ogromny plac zabaw ze zjeżdżalniami, piaskownicą i ścianką wspinaczkową, siłownia na świeżym powietrzu, strefa street workout, stoliki szachowe, tor do gry w boule – tak może niebawem wyglądać park przy ul. Wrzosowej w Brzezince. – Ogromną zaletą tego projektu jest fakt, że trafia on do wszystkich grup wiekowych. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby starsze, młodzież, jak i rodziny z dziećmi. Nowy park pozwoli rozszerzyć zajęcia sportowe dla Zespołu Szkół nr 1, Przedszkola nr 1, a nawet domu spokojnej starości – tłumaczy wnioskodawca Rafał Myrda. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 1 mln zł.

8. Modernizacja miejsc publicznych w dzielnicy Bończyk-Tuwima. Zupełnie nowe oblicze może zyskać cała dzielnica Bończyk-Tuwima, jeśli mysłowiczanie zdecydują się głosować na projekt Piotra Olszowskiego. – Zadanie polega na dokończeniu drogi biegnącej na granicy Przedszkola nr 20 i pl. św. Jana Pawła II oraz zbudowaniu chodnika i oświetlenia w miejscu nieutwardzonego przejścia dla pieszych między ul. Zapolskiej i Jastruna. Na placu pojawią się kwietniki kaskadowe i klomb kwiatowy. Po jego przeciwnej stronie, między ul. Jastruna, Rudnickiego i Wielka Skotnica, stanie zatoka autobusowa, chodnik wzdłuż pasa drogowego zostanie wyremontowany, a na skwerze odtworzone będą alejki spacerowe, pojawią się ławki i kwietniki oraz dwa rodzaje urządzeń wyposażenia placu zabaw dostosowane do potrzeb dzieci i dorosłych, umożliwiając wspólne spędzanie czasu – wylicza wnioskodawca. Olszowski proponuje też monitoring wymienionych miejsc i budowę chodnika łączącego ul. Kormoranów od numeru 15a do ul. Sowińskiego w lewo oraz do Wielkiej Skotnicy w prawo. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 1 mln zł.

9. Zdrowsze powietrze = zdrowsze dzieci. Oczyszczacze powietrza dostępne dla wszystkich mieszkańców. Piotr Grabowski z Mysłowickiego Alarmu Smogowego w MBO upatrzył możliwość, by zadbać o nasze zdrowie. – Chcę, aby wszystkie sale w mysłowickich publicznych przedszkolach oraz żłobku były wyposażone w co najmniej jeden oczyszczacz powietrza. Dzięki temu dzieci będą oddychać zdrowszym powietrzem. Oczyszczacze trafią również do wszystkich miejskich bibliotek i filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury, tak aby były ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców – tłumaczy. Urządzenia te obniżą stężenie we wdychanym przez nas powietrzu nie tylko rakotwórczego benzo(a)pirenu, ale także bakterii, rozmaitych pyłków, zarodników pleśni, grzybów, kurzu, wirusów i zwierzęcych alergenów. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 200 tys. zł.

10. Rewitalizacja placu rekreacyjno-sportowego „Na parku” w Dziećkowicach. Dzięki ostatniemu projektowi tegorocznej edycji MBO na placu przy skrzyżowaniu ul. Batalionów Chłopskich i Łukasiewicza ma być nowocześniej i bezpieczniej. Beata Bok wnioskuje o doposażenie placu zabaw w nowe urządzenia, budowę ogrodzenia i siłowni napowietrznej, wykonanie bezpiecznej nawierzchni na boisku do siatkówki i koszykówki wraz z montażem masztów na kosze i siatkę oraz oddzielenie ogrodzeniem boiska od ul. Batalionów Chłopskich. Plac doczekać ma się również nowych ławek, montażu oświetlenia, koszy na śmieci, wykonania trawników, nowych nasadzeń roślin i małej architektury. – Jest to jedyny taki teren rekreacyjny i plac zabaw w dzielnicy, więc korzystać z niego będą wszyscy mieszkańcy. Boisko i jego otoczenie z ławkami pozwoli również na organizację festynów i innych imprez dzielnicowych – zaznacza pomysłodawczyni. Szacunkowy koszt realizacji zadania: 350 tys. zł.

Komentarze