Seniorze, odbierz swój paszport zdrowia

fot. BP Witold Trólka

Nasze miasto dołączyło do kolejnego projektu skierowanego do seniorów. Osoby w wieku 60+ mogą otrzymać „Paszport do zdrowia seniora”. Poprzednią akcją był kolportaż niezwykle ważnych „Kopert życia”. Sprawdźcie, o co chodzi.

Pierwszy dokument to swego rodzaju książeczka zdrowia dla starszych wiekiem osób, w której znajdują się porady zdrowotne opracowane przez specjalistów. Jest również kalendarz badań pacjenta, gdzie można wpisywać zbliżające się wizyty lekarskie, a także nazwiska specjalistów i przychodnie zdrowia. Znalazło się tam także miejsce na podstawowe informacje o stanie zdrowia oraz zażywanych lekach właściciela paszportu. Każda zainteresowana osoba może odebrać taki paszport w kancelarii prezydenta miasta, pokój 306, ul. Powstańców 1.

Z kolei „Koperta życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela: dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Co ważne, kartę powinno się umieścić w lodówce, na którą nakleja się specjalną naklejkę „Tu jest koperta życia”. A wszystko po to, by w razie wypadku ułatwić ratownikom medycznym, policji, straży pożarnej lub innym służbom dostęp do podstawowych informacji o danej osobie. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary łatwo je odnaleźć. Formularz oraz naklejka dostępne są tutaj.

Pomysł stworzenia obu przedsięwzięć wyszedł od Śląskiej Rady ds. Seniorów powołanej przez marszałka województwa.

Komentarze