Problemy przy realizacji zwycięskiego projektu

fot. Aramedia

Realizacja ważnej części zwycięskiego projektu w ramach pierwszego Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego stanęła pod znakiem zapytania. Koszty przewyższyły pierwotne założenia. Urzędnicy zaznaczają, że nie składają w tej sprawie broni. Źródła finansowania szukają gdzie indziej.

Idea budżetu obywatelskiego wystartowała w Mysłowicach z pompą. W pierwszej edycji pojawiły się 23 projekty. Mieszkańcy aktywnie promowali swoje pomysły na niespotykaną dotychczas skalę. Zadanie „Utworzenie parku rekreacyjno-sportowego Promenada wraz z zagospodarowaniem Trójkąta Trzech Cesarzy i budową wieży widokowej” rozbiło przysłowiowy bank. Uzyskało 2 457 głosów mieszkańców, czyli o ponad 1 300 głosów więcej od zadania numer dwa. Weryfikujący je urzędnicy nie dopatrzyli się wtedy niedoszacowanych kosztów realizacji. Teraz wiadomo już, że za 1 mln zł przeznaczony na MBO wybudowana zostanie wieża widokowa oraz zagospodarowany zostanie teren w pobliżu Trójkąta Trzech Cesarzy. Budowa parku rekreacyjnego na Promenadzie nie zostanie jednak zrealizowana w ramach MBO. Urzeczywistnienie tego pomysłu według profesjonalnego kosztorysu pochłonie aż 2 mln zł.

– Okazało się, że teren Promenady, na którym miałby znajdować się park rekreacyjno-sportowy, jest niezwykle podmokły i konieczne byłoby jego odwodnienie i podniesienie. Tylko te prace pochłonęłyby 50% kwoty przeznaczonej w MBO. Kolejne 40% kosztowałoby wybudowanie samej wieży widokowej. To właśnie dlatego podjęto decyzję, że 1 mln zł przeznaczony zostanie wyłącznie na zagospodarowanie terenu w pobliżu Trójkąta Trzech Cesarzy od strony dzielnicy Brzęczkowice. Oprócz wieży widokowej na terenie za cmentarzem parafialnym w Brzęczkowicach wybudowane będą alejki, zagospodarowana zostanie zieleń, powstanie oświetlenie oraz parking dla zwiedzających – informuje Kamila Szal, rzecznik mysłowickiego magistratu. – Nie oznacza to jednak, że Promenada zostanie pominięta. Zbliżony zakres zadań do tych wskazanych przez autorów zwycięskiego zadania pierwszej edycji MBO znalazł się bowiem we wniosku o dofinansowanie złożonym przez urząd miasta do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tej chwili oczekujemy na decyzję w sprawie otrzymania blisko 6 mln zł dofinansowania na zagospodarowanie terenu Promenady – dodaje.

– Od wielu miesięcy my, jako trójka wnioskodawców, spotykaliśmy się i pewnie w dalszym ciągu będziemy spotykać z urzędnikami z wydziału inwestycji oraz firmą odpowiedzialną za wykonanie projektu w celu opracowania zadania. Od naszej wygranej jesienią ubiegłego roku urząd miasta zapewniał nas o tym, że zadanie będzie wykonane w tym roku, ewentualnie część prac zakończy się do wiosny 2018. W momencie zgłaszania do MBO zadanie zostało zaopiniowane pozytywnie przez urząd, potwierdzono, że zmieścimy się w kwocie miliona złotych. Jako że nikt z wnioskodawców nie jest geodetą czy architektem, przyjęliśmy opinie miasta za pewnik. Dziś okazuje się, że koszty m.in. z powodu konieczności odwodnienia Promenady i wzrostu w ostatnim roku cen robót poszybowały do góry – mówi Marcin Stroński, jeden z pomysłodawców projektu. – Mamy jednak nadzieje, że zadanie uda się zrealizować w całości. Jako że projekt wsparło aż 2,5 tys. mieszkańców, nie spoczniemy dopóty nie będzie zrealizowany, w tej sprawie jesteśmy umówieni już na spotkanie z prezydentem Lasokiem. Wierzę, że podtrzyma on wolę jak najszybszej realizacji projektu Promenady i Trójkąta, tak ważnego dla Mysłowic. Mamy także zapewnienie pracowników urzędu, że będziemy uczestniczyć w dalszych pracach po pozyskaniu dalszych środków, tak by to, co powstanie, było zgodne z MBO i naszym już opracowanym projektem – dodaje.

– Wszystkie zwycięskie zadania Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego przekładają się dla nas wprost na obowiązek realizacji. Oznacza to, że bez względu na wszystko, działania w ramach 1 mln zł muszą zostać wykonane – podkreśla prezydent Edward Lasok. Sama realizacja przesuwa się jednak w czasie. Prace w brzęczkowickiej części projektu rozpoczną się prawdopodobnie w tym roku. Jeszcze we wrześniu ma wystartować przetarg na realizację tego zadania.

Komentarze