Szyb Bończyk modernizacją roku

fot. Szyb Bończyk

Zakończył się ogólnopolski plebiscyt „Modernizacja roku” organizowany pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”. W kategorii Gastronomia najwięcej głosów zdobył mysłowicki Szyb Bończyk.

„Szyb Bończyk to niepowtarzalne miejsce na mapie Śląska” głosi jeden ze sloganów promujących ten wyjątkowy obiekt. Dziś można śmiało powiedzieć, że kompleks bankietowo-konferencyjny zlokalizowany w budynkach dawnego szybu kopalni Mysłowice to marka znana i ceniona w całym kraju. O zwycięstwie w internetowym głosowaniu mówi właściciel Szybu Bończyk Maciej Sikora: – Wygrana w konkursie to wspaniała wiadomość. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie głosy osób, które wspierały nas od samego początku. Cieszymy się, że nasza codzienna praca związana z modernizacją obiektu przyniosła taki efekt. Dziękujemy za każdy oddany głos.

Konkurs „Modernizacja roku” organizowany jest przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Imprezie patronują: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ideą konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów oraz urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.

Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczania materiałów i wentylator.

Chyba żaden z pracujących tu górników nie mógł przypuszczać, że po okresie przemysłowym Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Niewiele osób wierzyło, że budowa kompleksu bankietowo-konferencyjnego na górniczych ruinach może się powieść. Trudu odratowania zabytkowych budynków podjęli się Aneta i Maciej Sikorowie. Zaangażowali swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe, trwające nieprzerwanie od 2007 r. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskali w 2009 r. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.

Dziś Szyb Bończyk jest obiektem wielowymiarowym. Po pierwsze to zyskujący na popularności kompleks bankietowo-konferencyjny. W jego murach gościli prezydenci i premierzy, wysocy urzędnicy unijni oraz gwiazdy kultury, sportu i sztuki. To miejsce szczególnie upodobały sobie pary młode, które z kilkuletnim wyprzedzeniem planują ten najważniejszy dzień w życiu. To również muzeum historii i tradycji Górnego Śląska ze szczególnym naciskiem na górnictwo. Tu odbywają się spotkania z historią, wernisaże, koncerty i wystawy. Szyb niesie również przesłanie pomocy osobom potrzebującym.

Nadesłano: Promenada PR
Komentarze